Віднедавна громадяни України, зробивши офіційний запит, зможуть отримати офіційну відповідь щодо прослуховування їхніх приватних телефонних номерів правоохоронним структурами.
Про це сьогодні під час гарячої телефонної лінії заявив голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко, передав кореспондент ГолосUA.
За його словами, таке рішення було прийняте Генеральною прокуратурою спільно з Службою безпеки України.
«Громадяни, які мають підстави підозрювати прослуховування своїх телефонних номерів, можуть усно чи письмово звертатися до СБУ чи ГПУ і отримати правдиву інформацію про те, чи здійснюється щодо них оперативно-технічні заходи контролю телефонних ліній без дозволу суду. Процедура звернення та відповіді вже передбачена. Відповіді підписуватиме або генеральний прокурор, або я особисто» — сказав В. Наливайченко.
Коментуючи заяви голови Української Гельсинської спілки Аркадія Бущенка про те, що у 2008 році суди надали понад 25 тис. дозволів на прослуховування людей, третину з яких отримали оперативні підрозділи Служби безпеки України, В. Наливайченко підкреслив, що з 2005 року за рішенням суду здійснювати такі заходи має право виключно СБУ.
«Ми вже вилучили технічні комплекси для прослуховування усіх інших правоохоронних структур та відомості», — сказав він.
«Так сталось, що у мене є особистий досвід спілкування з європейськими колегами і я можу сказати, що в Україні, мабуть, найменше відбувається контролювання телефонних ліній та електронних комунікацій, бо цього не дозволяє законодавство», — зазначив він.
При цьому голова СБУ відмітив, що підконтрольне йому відомство навіть на замовлення судів та правоохоронних органів не має технічного забезпечення, аби прослуховувати більше 150 об’єктів. Наразі, за його словами, в українських судах знаходиться тільки три справи щодо незаконного прослуховування громадян.
А. Береза