Індикатори продовольчої безпеки України в 2008 р. покращилися, повідомили в Міністерстві економіки. Незважаючи на це, частка споживання імпортних м’яса, овочів і цукру зросла. Зростання частки імпорту викликане як зниженням виробництва в Україні, так і вступом країни до Світової організації торгівлі. Зупинити зростання імпорту не зможе навіть девальвація гривні, вважають експерти.
Мінекономіки провело друге щорічне дослідження продовольчої безпеки (ПБ) України. Звіт містить сім індикаторів, для трьох з яких введені мінімальні межі. Вихід хоча б одного з них за рамки норми означає загрозу продовольчої кризи.
Виходячи з даних за 2008 р., індикатори ПБ покращилися. Денна енергетична цінність раціону людини виросла на 2%, до 2998 ккал (норма — 2500 ккал), а індикатор доступності продуктів харчування покращав на 2,4 процентних пункту (п.п.), до 50,8% (межа — 60%). Зростання енергетичної цінності раціону було досягнуте в основному завдяки перевищенню норми споживання хліба й картоплі. Споживання риби виросло на 11 п.п., до 88% від розрахованої Мінохорониздоров’я норми, м’яса — на 6 п.п., до 63%, молока — на 2 п.п., до 61%, овочів — на 1 п.п., до 48%.
Одним із ключових показників є частка імпорту в структурі споживання, яка не повинна перевищувати 30%. У загальному об’ємі споживання риби імпортна продукція склала 71,3% (у 2007 році — 71,1%), фруктів — 61,4% (64%), рослинного масла (закупівля пальмового масла для харчової галузі) — 64,7% (56,5%). "Ці продукти харчування виробляються в Україні в малому об’ємі, і зміни можливі лише в середньостроковій перспективі", — повідомили в Мінекономіки.
Різке збільшення частки імпорту м’яса з 11,5% до 23,5% унаслідок падіння внутрішнього виробництва м’ясної сировини та зростання попиту викликало стурбованість експертів міністерства. Ще однією причиною зростання імпорту називається зниження митних зборів після вступу України до СОТ у травні 2008 року. Цим чинником в міністерстві пояснюють зростання частки імпортних овочів — з 2,9% до 6%. "Такі показники, особливо відносно м’ясопродуктів, викликають тривогу. Вони показують, що нам необхідно відновлювати м’ясне виробництво і більше уваги приділяти парниковому овочевництву", — сказано в звіті міністерства.
У меншій мірі збільшилася частка імпортного цукру — з 1,3% до 4,8%. "Ця ситуація не матиме продовження, тим більше що частка імпорту вкрай невелика", — впевнені експерти Мінекономіки.
Однак експерти сумніваються в можливості зниження частки імпорту в 2009 р. Водночас за даними Держкомстату, в I кварталі цього року частка продажів українських продуктів харчування в роздрібних торгових мережах склала 88% при показнику за весь 2008 рік 88,2%.
За матеріалами «Коммерсант-Украина»