В Америці завершився саміт Великої двадцятки. Лідери двадцяти найважливіших промислових держав довели свою ефективність.
На саміті в американському штаті Пенсільванія вони ухвалили заходи, щоб захистити фінансові ринки від майбутніх криз. Бонуси банкірів зменшаться.
У це мало вірилося перед початком зустрічі голів держав та урядів «великої двадцятки» в Пітсбургу. Однак завдяки компромісному формулюванню зрештою задоволені залишали високу нараду і німці з французами, які хотіли жорсткішого регулювання, і американці з британцями – прихильники гнучкішої політики у фінансовому секторі.
Аби банки більше не потребували державної допомоги, коли опиняються на межі банкрутства, вирішено, що вони повинні краще страхувати ризики власним капіталом. При цьому фінансові інститути не мають бути такими великими, щоб шантажем вибивати у держав мільярди для свого порятунку.
Щодо обмеження менеджерських бонусів, то кожна країна повинна до кінця року виробити власні правила, дотримання котрих буде відстежувати міжнародний орган. При цьому держави мають керуватися принципом: винагороджується лише довгострокова успішність, а в разі неуспіху передбачені санкції.
В цілому ж «двадцятка» вважає, що криза йде на спад. Американський президент Барак Обама заявив: «Ми зробимо ринок більш прозорим, і незабаром наша фінансова система буде суттєво іншою. Вона стане безпечнішою, ніж та, яка зазнала драматичної поразки минулого року».
Державні заходи стимулювання національних економік поки що згортатися не будуть. У своїй спільній декларації глави держав та урядів зазначили, що вихід з програм підтримки має бути скоординованим.
Тим часом відомий фінансист Джорджа Сороса переконаний, що після глобальної кризи світова економіка буде зростати надзвичайно малими темпами. Він не виключає у наступному або 2011 році ймовірність нового падіння.
Завдяки пітсбурзьким рішенням «група двадцяти» стала, як вважають експерти, своєрідним економічним урядом планети. За словами Анґели Меркель, віднині в такому форматі збиратимуться щонайменше раз на рік.
У Пітсбургу також було надано поштовх давно назрілій реформі Міжнародного валютного фонду. А саме – вирішено надати новим індустріальним країнам (до яких, зокрема, належать Індія, Бразилія і Китай) більше прав голосу в цій інституції.
За матеріалами «Німецької хвилі».