Вимога Євросоюзу скасувати експортне мито на соняшник з України може призвести до дефіциту сировини на внутрішньому ринку і як наслідок — до зростання цін на соняшникову олію.
Про це заявили компанії-переробники України.
Скасування експортного мита на соняшник є ключовим питанням у переговорах про створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС. У разі, якщо ЄС вдасться проштовхнути свою ініціативу, український внутрішній ринок може зіткнутися з гострим дефіцитом сировини, оскільки основні обсяги насіння будуть безперешкодно йти на експорт. У результаті ринку загрожує зростання цін на соняшникову олію і продукцію з нього.
Українські компанії-переробники очікувано негативно сприйняли можливість скасування мита. «Це початок розвалу галузі, — упевнений Степан Капшук. — Інші країни — експортери соняшникової олії, навпаки, захищають ринок. Так, Аргентина кілька років тому істотно підвищила мита на соняшник — з 23 до 32%. Росія вчинила аналогічно, підвищивши ставку з 10 до 20% ».
Занепокоєння чиновників також зрозуміле. За підрахунками аналітиків «Українського клубу аграрного бізнесу», в Україні ціни на продукцію, вироблену з соняшникової олії, в разі скасування мита зрівняються з європейськими. Так, ціна на майонез може вирости на 130-150%, маргарин і кулінарні вироби — на 350-400%. Якщо маслопереробщики в значній мірі позбудуться сировинної бази, ціни на соняшникову олію в Україні в лютому-березні 2011 року зростуть на 50-70% і становитимуть 15-17 грн. за літр.
За матеріалами: Дело