size="3">Україна почала квотувати експорт зернових, постанова уряду вступила в силу в вівторок і діятиме до кінця року.
size="3">Відповідно до документу, експортна квота на пшеницю становить 0,5 млн. тонн, на ячмінь – 0,2 млн. тонн, кукурудзу – 2 млн. тонн. Окрім цього, вводяться квоти на експорт гречки. Ліцензії на експорт зерна будуть видаватися відповідно до рекомендацій комісії, яку має створити Міністерство економіки.
size="3">Нині світова ціна на продовольче зерно складає понад 300 доларів за тону. Аналітик аграрних ринків Українського клубу аграрного бізнесу Роман Сластьон зазначив, що в Україні зернотрейдери закуповують його приблизно по 200 доларів за тону, а після запровадження експортних обмежень прибутки зернотрейдерів будуть зменшуватися. Тож, аби не втрачати свого зиску, посередники знижуватимуть закупівельні ціни на українському внутрішньому ринку.
size="3">«Сільгоспвиробники постраждають найбільше. На додаток до того, коли за пару місяців до цього експорт стримувався штучно – всілякими перевірками, контролем»,- зазначив експерт. Більшість аграріїв, на його думку, притримають зерно на елеваторах чи в своїх складах до закінчення експортного обмеження.
size="3">Однак,впевнений експерт, ті, кому треба дозбирати інші культури, зокрема кукурудзу, розрахуватися за кредитами в банках і зробити запаси, на весняну посівну будуть змушені продавати зерно за низькими цінами.
size="3">Квотування змусить трейдерів нині перечекати важкі часи і в другій половині маркетингового року активно вивозити зернові з України, певні аналітики ринку. До кінця наступного року експорт зернових з України складе 13 мільйоні тонн, якщо український уряд не продовжить експортне обмеження зернових у 2011 році.
size="3">Економіст інституту стратегічних досліджень Дмитро Покришка зазначив, що, продовживши квотування експорту зерна, Україна може спровокувати конфлікти з партнерами по СОТ. «Це все питання переговорів. Йдеться про сільськогосподарський ринок. Потрібно буде довести, що такі дії є необхідними, а не використовуються країною для отримання зиску»,- наголосив він.
size="3">Водночас експерти припускають, що квотування зернових у наступному році є малоймовірним, оскільки українські аграрії зібрали збіжжя в півтора рази більше, аніж потрібно для внутрішнього споживання в Україні.
size="3">За матеріалами: Німецька хвиля
Читайте также по теме