В Україні встановлюється політична стабільність після минулих президентських виборів.
Про це заявив Перший заступник Голови Верховної Ради України Адам Мартинюк під час зустрічі з міністром закордонних справ Естонської Республіки Урмасом Паетом, повідомила прес-служба парламенту.
«Україна розвиватиме діалог зі всіма країнами Євросоюзу і, зокрема, з Естонією. Ми високо цінуємо позиції Естонської Республіки в наших взаєминах. У нас немає жодних претензій одне до одного, і нам легко вести діалог», — сказав А. Мартинюк.
Перший віце-спікер українського парламенту, в контексті обговорення зовнішньополітичної складової українсько-естонських взаємин, висловив подяку Естонській Республіці за підтримку кандидатури України на головування в ОБСЄ 2013 року.
Водночас А.Мартинюк поінформував Естонську Сторону про підсумки роботи саміту Україна-ЄС, що проходив наприкінці листопада у Брюсселі. Головним результатом високого зібрання, на думку А.Мартинюка, стало, зокрема, схвалення Плану дій щодо лібералізації візового режиму для громадян України з подальшим його скасуванням. В цьому контексті А.Мартинюк дав зрозуміти, що Україна розраховує на експертну допомогу з боку Естонії у питанні практичної імплементації цього Плану дій.
Коментуючи внутрішньополітичне українське сьогодення, А.Мартинюк поінформував естонську делегацію про те, що Україна повернулася до президентської форми правління. Це, на його думку, консолідує гілки влади, на відміну від часів, коли Україна жила за нормами політичної реформи 2004 року, що дестабілізувала політичне життя країни на довгі роки. Тоді, нагадав А.Мартинюк, у керманичів держави не було спільних поглядів у державотворенні, а парламент був неструктурованим.
«Після минулих президентських виборів ситуація докорінно змінилася. Президент після скасування політреформи має повноваження більш вагомі, він формує виконавчу владу», — пояснив А.Мартинюк і наголосив: «За всю історію незалежності України жоден президент не мав такої взаємодії з парламентом, як діючий. В Україні врешті-решт встановлюється політична стабільність».
Утім, відповідаючи на запитання глави естонського зовнішньополітичного відомства, якою має бути роль опозиції в нових реаліях, Перший віце-спікер українського парламенту зазначив: «Хотілося б, аби опозиція працювала більш ефективно». На його думку, політичні сили, що вважають себе опозиційними, «працюють на послаблення позицій Українського держави на міжнародному рівні, замість того, щоб працювати на розбудову країни всередині». На його погляд, основна причина полягає у тому, що «опозиційні сили продовжують президентську кампанію, котра завершилася майже рік тому, намагаються отримати реванш, а при цьому не мають політичної ідеологічної основи». Яскравим прикладом деструктивної роботи опозиції є блокування нею роботи Верховної Ради саме у дні, коли сама же формує порядок денний роботи парламенту. Крім того, сказав А.Мартинюк, «на місце тих політичних партій, котрі 2004 року отримали величезний кредит довіри українського народу, після чого бездарно його втратили, приходять нові політичні сили, що підтверджується результатами виборів на місцевому рівні». На його думку, ці політичні сили мають шанс бути обраними до парламенту в результаті наступних парламентських виборів.
Торкаючись економічної складової життя України, А.Мартинюк наголосив на деяких позитивних моментах. За його словами, «минулого року спостерігалося суттєве падіння економічних показників». «Натомість за 10 останніх місяців ВВП зріс майже на 3,5% , минулого року за цей період ВВП впав на 16%. Випуск промислової продукції збільшився на 10,7% за останні десять місяців, минулого року падіння цього показника перевищило 26%», — навів офіційні статистичні дані А.Мартинюк. Проте, зазначив український політик, великої роботи потребує аграрний сектор та будівельна галузь.
Коментуючи проголошений Президентом курс проведення в Україні реформ, А.Мартинюк наголосив, що «Президент, уряд і парламент рішуче встали на шлях реформ», і висловив переконання в їх реалізації.
В рамках зустрічі Сторони також наголосили на обопільній зацікавленості у подальшому поглибленні взаємин у сфері економіки. Зокрема, У.Пает, зауважив на необхідності проведення спільних економічних форумів.
Обговорюючи парламентську складову міждержавної співпраці України та Естонії, Сторони погодились із необхідністю її інтенсифікації. На думку співрозмовників, обмін офіційними візитами керівників парламентів обох країн сприятиме ефективності діалогу законодавців.
А. Мартинюк та У.Пает, підбиваючи підсумки зустрічі, засвідчили актуальність та необхідність активізації міждержавного українсько-естонського діалогу на найвищому рівні як у форматі двосторонніх, так і багатосторонніх взаємин.
У зустрічі взяли участь Надзвичайний і Повноважний посол України в Естонії Віктор Крижанівський та глава дипломатичної місії Естонії в Україні Яан Хейн.