Вакцинація населення України проти грипу може початися не раніше квітня. Тоді вона вже може виявитися даремною і півтора мільярди гривень, витрачені на її закупівлю, будуть викинуті на вітер.
Сьогодні головний державний санітарний лікар Олександр Біловол повинен ухвалити рішення з найбільш дискусійного питання — чи варто зараз проводити всеукраїнську вакцинацію населення проти «свинячого» грипу. Проти виступають вітчизняні лікарі-імунологи, вважаючи, що вакцинація в розпал епідемії звичайного грипу і ОРВІ марна і може тільки погіршити ситуацію.
Крім того, головний санітарний лікар повинен ухвалити ще одне важливе рішення: за якою схемою цей препарат буде ввезений до України. Зараз є два можливі варіанти: спрощений, коли вакцина застосовуватиметься в Україні тільки по міжнародному сертифікату ВООЗ, і другий, по якому вакцина проходитиме всі перевірки і сертифікацію в Україні. Це займе від 2 до 4 місяців. Таким чином, у першому випадку вакцинацію населення можна буде почати в грудні, в другому — ближче до квітня.
За словами екс-головного санітарного лікаря Миколи Проданчука, зараз ніхто з чиновників Мінохоронздоров’я навіть не розглядає варіант спрощеного ввезення вакцини, побоюючись за свою подальшу репутацію. «Згідно із законом, ми маємо право ввезти вакцину без сертифікації в період епідемії грипу. Але ніхто не поставить свій підпис під документом», — запевняє М. Проданчук.
У випадку якщо ВООЗ відмовиться надавати Україні вакцину безкоштовно, уряд готовий купити її. «Для забезпечення вакцинації населення України необхідно 1,5 млрд. грн.», — сказав замміністра охорони здоров’я України Василій Лазоришинець. Проте на це немає ні коштів (нагадаємо, Президент пообіцяв ветувати законопроект Верховної Ради про виділення 1 млрд. грн. на боротьбу з грипом), ні гострої необхідності.
Раніше ВООЗ заявила, що на початку грудня зможе надати Україні як гуманітарну допомогу 930 тис. доз вакцини від «свинячого» грипу. Цього об’єму може бути цілком достатньо, щоб зробити ін’єкції всім охочим. Як повідомили в Мінохоронздоров’я, піки захворюваності грипом в Україні доводяться на листопад і кінець січня. Якщо сертифікувати вакцину в Україні, то прищеплювати населення від грипу можна буде почати не раніше весни, коли пік захворюваності буде незначний, а у людей просто виробиться імунітет. Крім того, за словами голови комітету Верховної Ради із питань охорони здоров’я Тетяни Бахтєєвої, вірус A/H1N1 постійно мутує, і цілком імовірно, що коли Україна зможе використовувати вакцину, вона вже буде неефективною.
Не можна не брати до уваги і той факт, що за даними MIV study group, Україна займає 51-е місце за рівнем вакцинації проти грипу. Щепиться всього близько 3-10% населення. Тобто охочих щепитися від грипу в країні навряд чи буде більше 5 млн..
За матеріалами: «Дело»