“Le Monde”
08:45 20/11/2010

Велика Європа — це і Україна

Французька газета “Le Monde” http://www.lemonde.fr/idees/article/2010/11/11/turquie-ukraine-russie-vers-une-nouvelle-cee_1438276_3232.html вважає, що відродити велику Європу можна через новий економічний союз між ЄС Україною, Туреччиною та Росією. /> Замість того, щоб гаяти час на дебати про розширення ЄС, главам європейських урядів слід було б нарешті переглянути план побудови великої Європи та не забувати про важливість таких держав, як Туреччина, Україна та Росія. На кону новий економічний союз, — пише “Le Monde”.

Газета зазначає, що на території Туреччини та екс-радянських держав, котрі всі є членами Ради Європи, проживає близько 250 млн осіб . Разом із населенням ЄС, яке становить 500 млн, загальна кількість людей, що об'єднані спільним географічним простором, історією та демократичними прагненнями і постійно борються із азіатською конкуренцією та терористичною загрозою, становить аж 750 млн людей.
"Із економічної точки зору економіка держав пострадянського простору та, зокрема, турецька — це європейський експорт, це фактично наше процвітання. Чим краще ми будемо ставитися до них і запропонуємо чітку перспективу їхньої євроінтеграції, тим швидше ми заробимо їхню довіру, збілшимо інвестиції і врешті сприятимемо подоланню кризи всієї Європою" , — зазначає видання.

Однак, продовжує воно, поки Захід зволікає, Туреччина та Україна ризикують повернутися на Схід: давній оттоманський світ для однієї, і Москва для іншої. Звичайно, оскільки і Україна, і Росія — дві слов'янські держави — вони можуть знову зблизитися, інколи навіть занадто. Але і тут не слід забувати, що в 2011 році президентсво в ЄС перейде до Польщі, яка, без сумніву, буде тісно співпрацювати із українським урядом і, можливо, нарешті чітко дасть відповідь на "європейські перспективи" Києва. Що стосується Росії, яка переживає економічну кризу відносно непогано, під тиском із боку Китаю вона знову відкриває в собі "европейське покликання". До того ж в 2012 році новообраний президент Росії, скоріше за все, відмовиться під постімперських амбіцій щодо своїх найближчих сусідів: Москва вже виявляє бажання тісно співпрацювати, зокрема, із ЄС у питаннях безпеки та модернізації. З боку європейців розумним кроком стала б пропозиція Росії створити "європейський горизонт" без розширення НАТО чи ЄС.

Газета вважає, що найближчим часом розширення ЄС буде, скоріше за все, заблокованим, в першу чергу через бюрократичні причини. “Занадто багато міністрів, занадто багато законів для затвердження разом із занадто радикальними змінами, які загрожують ЄС у разі вступу таких країн із високою населенністю, як Туреччина, Україна та Росія, унеможливлюють розширення Євросоюзу найближчим часом. Звичайно, це не означає, що переговори про членство у союзі, зокрема, із Туреччиною мають бути заблоковані: Анкара вже давно не відчуває себе комфортно в ролі нареченої, наречений якої не може вирішити чого йому хочеться і пропонує замість справжнього одруження якесь там "привілейоване партнерство", — розповідає газета. — "Однак для більш оперативного рішення цього питання необхідно розробити проект "багаташвидкісної" Європи, що складатиметься із трьох концентричних кіл: зони євро (16 країн), Євросоюзу (27 країн) і третьої зони, яку ще доведеться визначити".

На думку Шуманна і Монне, зазначається у публікації, інтеграція України,Туреччини та Росії має здійснюватися поступово і розпочатися перш за все із економіки. “Для того, аби економічно залучити Туреччину, Україну та Росію, Європі слід було б задуматися над створенням такого економічного простору, який би об'єднав 750 млн громадян та фактично створив панєвропейський ринок. Це стосується не тільки митного союзу, який вже існує між Туреччиною та Європою, але і ринку праці. Простіше кажучи, цей союз має включати все, окрім євро, зовнішньої та оборонної політики. Назвемо цей ринок “новою європейською економічною спільнотою", — зазначається у публікації. -"Що ж стосується політичної інтеграції, то за зразок можна взяти Велику двадцятку, куди, до речі, входять і Росія, і Туреччина. Чому б не створити аналогічний саміт “Є10” (Європа-10), який міг би стати майданчиком для обговорення проблем загальногоєвропейського ринку в глобальному контексті. Членами “Є10” мали би стати Німеччина, Іспанія, Франція, Італія, Польща, Великобританія, сам Євросоюз, Україна, Туреччина та — по мірі готовності — Росія".

Підсумовуючи видання ще раз наголошує, що простір для співпраці між всіма європейськими державами більш, ніж широкий та взаємовигідний і цим неодмінно слід скористатися."Настав час відродити велику Європу", — переконана “Le Monde”.

Підгот. Л.Дубенко.
 

Читайте также по теме