Великий адронний коллайдер не несе ніякої небезпеки людству.
Таку думку висловив завідувач відділом фізики високих густин енергії Інституту теоретичної фізики імені М.М.Боголюбова НАН України Геннадій Зінов’єв
«Ніякої небезпеки немає. В космосі є випромінювання, в якому містяться частинки іноді значно більших енергій, ніж ті, які є в коллайдері. Вони падають на Землю і досі нічого вони не зруйнували. Ви маєте розуміти, що коли люди ставлять такі експерименти, вони дуже серйозно все прораховують», — наголосив Г. Зінов’єв.
Проте, українські вчені не виключають гіпотетичної небезпеки, бо у великому адронному коллайдері містяться протони, які складаються з кварків.
«Гіпотетично хтось може сказати, що кварки можна роз’єднати, хоча сьогодні ми побудували теорію, що це неможливо зробити. Але якщо ми досягнемо таких енергій, що їх все ж таки можна буде роз’єднати, можна буде підіймати питання про небезпеку», — сказав Г. Зінов’єв.
За його словами, сьогодні робота коллайдера ведеться у специфічному режимі, коли не відбуваються зіткнення. Офіційна дата експерименту із зіткнення часток скоріше за все не буде оголошена, щоб не спровокувати паніку в суспільстві.
Нагадаємо, що проект будівництва адронного коллайдера був задуманий в 1984 році, а його реалізацію почали в 2001. Офіційний запуск коллайдера відбувся 10 вересня 2008 року, коли пучок протонів успішно пройшов весь периметр коллайдера за годинниковою стрілкою. 19 вересня в ході тестів магнітної системи одного з секторів коллайдера відбувся інцидент, в результаті якого робота ВАК була призупинена.
М.Олексевич