У Венеціанській комісії сподіваються, що Конституційний суд до кінця року дасть роз’яснення щодо дати проведення наступних парламентських виборів в Україні.
Про це заявив секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт в інтерв’ю "Німецькій хвилі".
Як відомо, згідно з Конституцією 1996 року, яка нині є чинною, вибори мали би відбутися навесні 2011 року. За основним законом, який скасував Конституційний суд, вибори відбудуться в 2012 році.
На переконання Маркерта, обидві дати виборів мають під собою правові підстави.
В Венеціанської комісії зазначають, що правління Леоніда Кучми засвідчило, що Конституція 1996 року дає значний потенціал до концентрації влади в руках президента.
Для створення повноцінної системи стримувань і противаг Україні потрібні конституційні зміни, переконаний глава Венеціанської комісії.
"Потрібно залучити до ухвалення Конституції громадянське суспільство та українських фахівців з конституційного права. Крім того, необхідно створити комісію з представників різних партій", — закликає експерт Ради Європи.
При цьому секретар комісії зауважив, що зміни до закону про Кабінет міністрів вже демонструють тенденцію до концентрації в руках президента повноважень, яких він не має навіть за Конституцією 1996 року.
"У молодій демократії, такій як українська, є доволі проблематичною концентрація влади в руках однієї особи. Тут Україна суттєво відрізняється від Франції — "старої" президентської демократії. Досвід показує, що у минулому в Україні були серйозні зловживання владою. Це дає привід для занепокоєння", — заявив Маркерт.