Відмова України від використання високозбагаченого урану, про яку заявив Президент Віктор Янукович під час вашінгтонського самміту, є ситуативною поступкою.
Таку думку висловив провідний науковий співробітник Інституту світової економіки та міжнародних відносин Національної академії наук Сергій Толстов у коментарі кореспонденту ГолосUA.
«Високозбагачений уран, крім наукових досліджень, використовується у виробництві ядерної зброї, а також у створенні ядерного пального. Проте Україна наразі немає власної інфраструктури виробництва пального для ядерних реакторів. Тому ця поступка ситуативна, вона не має величезного значення”, — сказав він.
С. Толстов також підкреслив, що Сполучені Штати завжди виступали проти створення в Україні повного циклу ядерного виробництва для ядерної енергетики. “Тому, враховуючи цю поступку, якщо Україна намагатиметься створювати ядерний цикл, їй доведеться збагачувати уран на підприємствах інших країн, у тому числі, можливо, у ядерному центрі в Ангарську, у Росії, або звертатися за цими послугами до Франції. Це те ж саме, що США вимагають від Ірану для того, щоб зняти з нього санкції і міжнародний тиск за створення власної ядерної програми”, — висловився він.
За словами експерта, “в українських урядів, і в уряду Єханурова, і зараз в уряду Азарова є плани щодо створення власного циклу ядерного виробництва. І це вимагатиме вирішення питання про збагачення урану. Але наявні в Україні запаси недостатні для цього, і скоріше за все, за цією угодою, вони будуть вивезені до інших країн. Проте це не миттєве і не термінове завдання, оскільки для створення цього проекту немає достатньо грошей”.
І. Носальська