Виробники яєць вимагають від уряду ввести мінімальні ціни на свою продукцію. Таким чином вони намагаються вплинути на лідера ринку — компанію "Авангард" Олега Бахматюка, яка, незважаючи на вкрай низькі ціни, показує більш ніж 30-процентну виробничу рентабельність. Експерти сумніваються в тому, що Кабмін буде сприяти підвищенню середньоринкової ціни.
"Більшість українських виробників яєць знаходяться на межі зупинки", — йдеться в повідомленні Союзу птахівників України — галузевого об’єднання 78 птахівницьких підприємств (у їхньому числі "Миронівський хлібопродукт", птахокомбінат "Дніпровський", "Ландгуд Україна"). "У більшості підприємств собівартість виробництва складає 4,7 грн. / десяток, а "Авангард" відпускає свою продукцію по 1,7 грн. / десяток. Щоб не зупиняти виробництво, його конкуренти змушені торгувати нижче собівартості, — зауважили в заяві. — Завдяки доступу до дешевих кредитних ресурсів холдинг домагається зупинки виробництва підприємств-конкурентів, щоб після банкрутства придбати їхні активи за низькою ціною". У Союзі птахівників вважають, що уряд має встановити мінімальні ціни на курячі яйця, і вже направили відповідне звернення до віце-прем’єра з питань агропромислового комплексу Віктора Слаути, міністра агрополітики Миколі Присяжнюка, а також в Антимонопольний комітет.
Агрохолдинг "Авангард" об’єднує 19 птахофабрик, 6 комбікормових заводів і підприємство з виробництва сухих яєчних продуктів. Виручка в 2009 році склала $ 319 900 000, EBITDA — $152,1 млн. Частка на ринку яєць — 39% в натуральному вираженні. 21,7% акцій компанії котируються на Лондонській фондовій біржі, інші належать колишньому заступнику голови правління "Нафтогаз України" Олегу Бахматюку.
В "Авангарді" пояснюють низькі оптові ціни сезонним чинником — влітку кури несуть більше яєць, і пропозиція традиційно вище. "Заява Союзу птахівників викликано прагненням вести конкурентну боротьбу нечесними методами", — сказали в прес-службі холдингу. Отримати коментарі пана Слаути і в Мінагрополітики вчора не вдалося. В АМКУ звернення виробників яєць ще не отримали.
Союз птахівників не вперше заявляє про демпінг з боку великих виробників на ринку яєць, пояснив керівник аналітичного відділу консалтингової компанії ААА Марія Колесник: "У відповідь уряд жодних дій не вживав, він не зацікавлений в підвищенні цін і зростанні інфляції". Крім того, довести, що "Авангард" дійсно продає продукцію нижче собівартості, буде непросто, вважає пані Колесник. "В цьому випадку у холдингу була б від’ємна рентабельність, а він під час розміщення на Лондонській біржі в квітні повідомив, що вона становить 35%, — погоджується аналітик BG Капітал Дмитро Ушенко. — Це значно вище, ніж середня рентабельність інших виробників, у яких немає власних потужностей з виробництва комбікорму, інкубації яєць ".
За матеріалами: Коммерсант-Украина