За перші чотири місяці року виробництво тракторів в Україні впало на 98,3% у порівнянні з аналогічним періодом 2008 р.
Про це повідомило видання "Экономические известия".
Усього за поточний період було зроблено 42 машини, причому в березні виробництво склало всього три штуки. За даними Державного комітету статистики України, спад відбувся і по інших видах сільгосптехніки — виробництво сівалок в Україні в січні-квітні скоротилося на 82,1% у порівнянні з аналогічним періодом 2008 р., до 609 штук, а борін дискових — на 92,6%, до 164 штук.
Попит на сільгосптехніку з боку аграріїв скоротився через фінансові можливості, що знизилися, і дефіцит позикових коштів, з яким агросектор зіткнувся в період проведення посівної. Оскільки ресурси масово направлялися на сівбу (а в деяких регіонах — потерпілих від квітневого заморозку — і на пересівання), то закупівля техніки фінансувалася за залишковим принципом. Оновлювати парк техніки змогли собі дозволити тільки великі агрохолдинги (зокрема, компанія "Нібулон" заявила, що виконала план з відновлення парку сільгосптехніки).
Однак попит з боку великих господарств не зміг поправити результати в галузі машинобудування, крім того, багато компаній закуповували іноземну техніку. "Думаю, що цього року більшість аграріїв будуть працювати на тій техніці, яка була придбана раніше. Принаймні на сьогоднішній день я не чув від жодного фермера про плани придбати техніку протягом цього року, — заявляв голова Асоціації фермерів і приватних землевласників України в Дніпропетровській області Микола Шапошник. — Цього року аграрії у важкому становищі — важче, ніж у минулому сезоні, і незрівнянно гірше, ніж кілька років тому. Ні комбайна, ні сівалки вони просто не в змозі купити", — говорить екс-міністр агрополітики Олександр Барановський.
Поступовий спад виробництва почався з кінця осені минулого року — у міру наростання кризових явищ в економіці. З початку року відбулося вже кілька акцій протесту, де виробники вимагали введення загороджувальних мит на ввезення імпортної техніки (25% ввізного на комбайни), мораторію на імпорт техніки старшої трьох років і виконання держпрограм із закупівлі техніки за державні кошти. Ситуацію ускладнило і те, що спочатку в держбюджеті-2009 на закупівлю сільгосптехніки були передбачені незначні кошти, хоча уряд декларував, що Україна має намір в 2009 р. профінансувати за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів закупівлю 1600 тракторів на суму 399,5 млн. грн.
Фінансування було розширено в середині травня, коли в результаті розподілу коштів Стабфонду було вирішено виділити на закупівлю сільськогосподарської техніки для наступної реалізації її аграріям 400 млн. грн. Уряд також надав преференції вітчизняній техніці, прийнявши 31 березня постанову, якою встановив, що за держкошти, виділені аграріям для закупівлі сільгосптехніки, повинна закупатися тільки вітчизняна техніка. "Спад у порівнянні з показниками минулого року — безпрецедентний. Можливо, під кінець року показники трохи зростуть, але тільки за рахунок держзакупівель, оскільки в аграріїв навряд чи з’являться ресурси для великих покупок", — відзначають аналітики.