Минулого тижня західна преса у своїх публікаціях про Україну писала, переважно, про висунення кримінального звинувачення проти лідера опозиції Юлії Тимошенко. Більшість видань – деякі відкрито, інші — менш відкрито стали на сторону Юлії Володимирівни, поділяючи точку зору, що Президент Віктор Янукович просто хоче скористатися моментом для того, аби назавжди вивести з гри свою конкурентку.
Німецьке видання “Süddeutsche Zeitung” вважає, що Президент України Віктор Янукович проводить нераціональну політику відносно опозиції. «Акт помсти в Києві — так можна назвати політику, що на даний момент проводить Президент Янукович відносно своїх суперників та, зокерма, лідера опозиції Юлії Тимошенко, справа проти якої виглядає відверто сфабрикованою», — пише газета. — «Якби Юлія Володимирівна переказала гроші , призначені на екологічні потреби, на пенсії будучи прем’єром в ЄС, то це в жодному разі не було б предметом судового розслідування. Однак в Україні процес демократизації поки що зазнає невдач».
Видання вважає, що виправдання тому, як новий Президент Віктор Янукович ставиться до нинішньої опозиції, немає. Ніяких сумнівів немає: за підтримки генеральної прокуратури він хоче помститися помаранчевим, за те, що він 6 років пере бував за бортом влади, пише газета.»Досі Віктор Янукович не зробив нічого, аби об’єднати розколоту країну: напавши на опозицію він налаштовує проти себе пів-країни, яка підтримує Тимошенко», — вважає видання.
У тій самій публікації йдеться і про те, що Юлія Тимошенко намагається захиститися від обвинувачень і їй вдається знайти у Європі підтримку. «Тимошенко, яку обвинувачують у нецільовому використанні державних коштів за її прем’єрства, намагається спростувати всі звинувачення, називаючи їх абсурдними та аргументуючи тим, що дані кошти були спрямрвані до державного пенсійного фонду. В іншому разі сотні тисяч пенсіонерів ризикували залишитися без грошей. До того ж ці гроші через декілька місяців були повернені державі», — пише газета.
Видання стверджує, що Тимошенко, яка всіма правдами і не правдами намагається захистити себе від звинувачень та перспективи сісти за грати, зуміла заручитися підтримкою Європейською народної партії, об’єднання християнських демократів в ЄС. «Європейські політичні сили погодилися висловити підтримку Юлії Володимирівні, зокрема, через те, що БЮТ входить до лав ЄНР», — зазначається у публікації.
Інша німецька газета — “Financial Times Deutschland” вважає, що Юлію Тимошенко усувають із політичної арени, адже у відповідності із Конституцією України засуджені громадяни не мають права претендувати на політичну посаду. «Головною задачею української влади на сьогодні — прибрати Юлію Володимирівну із політичної арени і саме на Конституцію вона і розраховує. Якщо Тимошенко буде засуджена за використання державних коштів не за цільовим призначенням, Янукович та компанія спокійно спатимуть на наступних президентських та парламентських виборах», — зазначається у статті.
Видання нагадує, що кількох людей із уряду Тимошенко, зокрема, заступника «Нафтогазу» Ігоря Діденка та екс-міністра фінансів Богдана Данилишина, нова влада вже затримала. Тепер на черзі — Тимошенко. » Західним спостерігачам доводиться лише дивуватися, як мало залишилося в Україні від політичної атмосфери помаранчевої революції», — відзначає газета.
Тему продовжила британська “The Financial Times”, яка відзначала, що кримінальна справа проти Юлії Тимошенко загострює протистояння між українською опозицією та Віктором Януковичем. «Українська прокуратура офіційно висунула обвинувачення проти лідера опозиції Юлії Тимошенко, яку вважають відповідальною за перевищення повноважень та корупції за її прем’єрства», — пише газета і додає, що Тимошенко категорично заперечує будь-які звинувачення на свою адресу і стверджує, що ця справа носить суто політичний характер.
Однак, вважає видання, в будь-якому разі справа проти Юлії Тимошенко лише загострює протистояння між українською опозицією та віктором Януковичем, якого більшість західних експертів вважає далеко не демократичним. «За словами Юлії Володимирівни, справа проти неї — це в першу чергу спроба провчити противників Януковича та відволікти від фактів корупції у нинішній адміністрації», — пише “The Financial Times”.
Італійське видання “La Repubblica” взагалі висловила думку, що надумані звинучення проти Тимошенко — це помста Москви. За версією газети, звинувачення у корупції та перевищенні повноважень проти Тимошенко носять політичний характер і є помстою Кремля, вірним союзником якого є Президент Віктор Янукович. «Із ветеранами помаранчевої революції, яка внесла у політичне життя України суттєву хвилю демократизації, намагаються якомога швидше розправитися. Без руки Москви тут точно не обійшлося», — зазначається у публікації.
Тим часом італійська ”La Stampa” вирішили обійти тему Тимошенко. зате розповіли про те, як гуляють українські олігархи та які перспективи очікують на Європу наступного року у її бажанні позбутися енергетичної залежності від Москви та Києва.
“La Stampa” описала як український бізнесмен Віктор Пінчук в альпійському Куршавелі святкував свій 50-ий ювілей разом із сорокоріччям своєї дружини Олени Франчук. За даними газети, урочиста подія обійшлася Пінчуку у 5 млн євро, а серед гостей, за чутками, були присутні давні друзі Пінчука Білл Клінтон та Стівен Спілберг, а Елтон Джон із Кристиною Агілерою скористалися шансом виступити перед гостями. />«Пінчук, без сумніву, зробив все, аби здивувати своїх гостей і навіть запросив знаменитий “Cirque du Soleil” прямо із Канади для ексклюзивного виступу. Одним із головних компонентів меню для гостей були гурманські трюфелі, які подавали із гребінцями під соусом «Альбуфера». Що стосується вин, то на святі були тільки найкращі сорти шампанського і кращі вина “Bordeaux” і “Borgogna”, не говорячи вже про горілку», — пише видання. «Мегасвято завершилося джазовою музикою та феєрверками разом та зверненням Пінчука із проханням зробити благодійні внески у фонд по боротьбі із СНІДом», — зазначає “La Stampa”.
Американська “The Wall Street Journal“ спробувала проаналізувати, чи вдасться ЄС наступного року позбутися газової залежності від Росії та України. „Зусилля Європи з диверсифікації своїх джерел постачання газу зазнають серйозного випробування на початку наступного року, коли Азейбарджан разом із декількома найбільшими в світі енергокомпаніями визначить покупця для великої частини газу із гігантського родовища, що в процесі розробки у Каспійському морі”, — зазначає газета.
Видання нагадує, що азейбарджанський газ має, зокрема, дуже велике значення для трубопроводу “Nabucco”, який має доставляти його в обхід України — через Туреччину та Австрію. В консорціум “Nabucco” входять деякі із найбільших енергокомпаній Європи, такі як німецька “RWE AG” та австрійська “OMV AG”.
Однак на азейбарджанський газ претендують ще й грецько-італійська компанія, яка хоче постачати блакитне паливо на південь Європи, та швейцарсько-німецька, яка хоче транспортувати газ тим же шляхом, але через Албанію.
„Газ із Азейбарджану і потенційно із інших держав регіону важливий для стратегії Євросоюзу у боротьби із газовою монополією Росії, яка постачає блакитне паливо через Україну до держав ЄС”, — наголошується у публікації.