“Newsmax.com”
17:28 30/06/2010

Як не треба проводити футбольні чемпіонати

Тупоголова система проживання та придбання квитків разом із корупційною схемою племінника президента ФІФА завадили мільйонам іноземних вболівальників відвідати Чемпіонат світу у Південній Африці: вперше за багато років Федерація яскраво продемонструвала як не треба проводити футбольні чемпіонати, — вважає газета “Newsweek “.

"Дістатися до чемпіонату світу ніколи не було легкою задачею: вболівальники, які місяцями планують свою подорож, моментально бронюють квитки на матчі та номери в готелях. Однак цього року, незалежно від докладених зусиль, шанувальникам футболу не судилося отримати задоволення від улюбленої гри. За це вони можуть дякувати всемогутнього чиновника, швейцарську грошову торбу, який останнім часом отримує більше корупцінйих звинувачень, ніж рядовий чиказький політик, президента ФІФА Зеппа Блаттера", — пише автор статті у “Newsweek “ .

Блаттер, продовжує О"Брайан, реалізував низку некомпетентних заходів щодо організації та проведення Чемпіонату світу у Південній Африці. Деякі із цих проколів, такий, скажімо, як обрання мелодії співачки Шакіри, яка ріже слух, головним треком всього футбольного заходу, були більш-менш допустимі. Але інші, зокрема укладення дуже сумнівної угоди на розповсюдження квитків на матч та бронювання готелів, обурила як іноземних фанатів, так і місцевих жителей і коштувала Південній Африці мільйонів доларів, які могли б витратити іноземні відвідувачі.  

"Угода, про яку йдеться, була укладена із компанією “MATCH Services AG”, співвласником якої є племінник Блаттера Філіпп", — наголошує автор. — " Компанія “MATCH” забронювала номери в готелях та пансіонатах ПАР без чогось на 2 млн ночей, однак допустила вдвічі вищі націнки, ніж зазвичай: номери в Йоханесбурзі, які коштують по 100 доларів, оплачувалися компанією за 200. Мабуть, "винувата" рецесія, іронізує автор. Ті ж власники пансіонатів, які не уклали договори із “MATCH”, загнули ціни, що в 4 рази перевищували стандартні. В результаті багатьом іноземцям, яким вже довелося викласти по 1500 доларів за авіабілети, якщо не більше, взагалі вирішили відмовитися від поїздки. Кількість таких людей насправді величезна, однак точну цифру, яка, за оцінками експертів, може досягати 50%, ми ніколи не дізнаємося, адже Блаттер керує ФІФА, так само "прозоро", як в тих цюріхських банках, що розташовані біля його штаб-квартири".

Звичайно, як Південна Африка так і ФІФА стверджують, що багато іноземних вболівальників приїхали підтримати свої команди та подивитися гру, але, як не дивно, їх цифри суттєво відрізняються: в той час як уряд говорить, що чемпіонат відвідують приблизно 456, 000 осіб, ФІФА наводить цифру 327,000, причому, за даними футбольної організації, 97% квитків на матчі розпродано. Можливо, їх і розпродали, однак справа в тому, що насправді немає способу перевірити як саме ці квитки використовуються. Та і загалом, якщо порівняти дані нинішнього чемпіонату із 2006-м роком, то одразу ж відчувається різкий контраст: згідно з даними журналу “Форбс” Німеччину відвідали 2 млн вболівальників, які розкупили абсолютно всі квитки на всі 64 матчі.

"Багато футбольних фанатів, які таки придбали достатньо дорогі квитки вартістю від $80 до $160, так і не змогли ними скористатися через причини вказані вище. Одразу ж без зайвих вагань вони спрямували свій гнів проти Блаттера. На одному із футбольних форумів BigSoccer.com вболівальники не стримували себе…. хтось навіть назвав ФІФА "неорганізованою організованою групою злочинців" і запропонував подати колективний позов на цю структуру через те, що люди, зважаючи на абсурдно жорстку систему повернення квитків, не змогли відшкодувати свої витрати (згідно з правилами ФІФА, квиток може бути відшкодованим тільки тоді, коли він перепродається за ту ж вартість іншій особі. Із огляду на низький світовий попит та нестачу коштів у самій Південній Африці, ця задача виявилася нездійсненою).   /> До того ж існує ще одна заковика: Федерація футболу очікувала, що на чемпіонат приїдуть близько 50,000 вболівальників із інших африканських держав, але через обмежений бюджет та поганий доступ до інтернету, із них дісталися лише близько 11,000 — 2% від загальної кількості гостей. Тому Блаттеру та компанії довелося швидко розпродавати квитки місцевим вболівальникам, які взагалі то і мали б отримати їх в першу чергу, за дуже низькими цінами (не вище 20 доларів), але, на превеликий жаль ФІФА, і це не допомогло заповнити напівпорожні трибуни", — пише автор та додає, що доходило до того, що більше місцевих торгували гарячим шоколадом на пляжах, ніж дивилися матч “Португалія-Кот д"Івуар” на спеціальних екранах "фанфест". 

Наспрадві, зазначаує О"Брайан, проколи ФІФА — нашкодили не лише вболівальникам, які прагнули потрапити на чемпіонат та підтримати свої команди, а й перш за все самій Південній Африці. Йоханесбург інвестував понад 4 млрд доларів у побудову стадіонів та інфраструктури, сподіваючись мати із цього хоч якусь фінансову вигоду. Але сталося, не як гадалося і схоже, що навіть ентузіазм самих південноафриканців, які обожнюють футбол та прагнуть розвіяти всі стереотипи відносно їхньої нації, сам потихеньку розвіявся і настало усвідомлення того, що бідна країна витратила величезну кількість грошей в нікуди.

"Жоден чемпіонат — футбольний, бейсбольний, будь-який — ніколи не був прибутковим явищем, як більшість вважає, однак у випадку із Південною Африкою, гострою нестачею туристів та коштів, ситуація виглядає більш ніж скорботною і це не враховуючи того, що ФІФА забирає собі понад 2,7 млрд доларів прибутку від телетрансляцій", — родовжує О"Брайан. — "Минулого тижня охоронці на декількох південноафриканських стадіонах навіть розпочали страйк через те, що ФІФА не доплачувало їм понад $40 в день за виконану роботу. Близько 3,000 місцевих вийшли на вулиці із гаслами "Геть, мафія ФІФА". Навряд чи президент Блаттер та інші очікували такого розвитку подій, коли два тижні тому на церемонії відкриття він із захватом говорив про дух Мандели. Все ж таки це свято футболу і вулицями мають блукати щасливі та співаючі вболівальники, а не навтовпи розлючених та ображених людей", — підсумовує автор статті в .

 

Читайте также по теме