"Ніхто не зможе налагодити відносини між двома державами, які історично недолюблюють одна одну”.- пише британське видання “The Economist” /> , аналізуючи ситуацію в Євросоюзі.- "Відносини між Будапештом та Братиславою не стали ближчими та доброзичливішими навіть після того, як обидві держави отримали членство у ЄС. Натомість вони лише погіршилися, незважаючи на всі потуги Брюселя примирити словацьку сторону із угорською". — зазначає газета.
Вона звертає увагу на те, що Євросоюзу останнім часом живеться не легко, адже політика добросусідтсва у Європі відверто кульгає: достатньо лише згадати про постійні сварки в межах самого союзу відносно питання розширення НАТО та ЄС, визначення політики щодо Росії, методів відвернення чергових газових криз разом із забезпеченням одужання після економічної кризи і т.д. Зважаючи на це, природно, що Брюсель вкрай незадоволений тим, що нещодавно відносини між Словаччиною та Угорщиною знову погіршилися, адже Братислава ніяк не може подолати комплекс ображеної держави, над якою роками домінувала потужніша сусідня Угорщина.
"21-го серпня Братислава заборонила угорському президенту Ласло Шойому перетинати кордон Словаччини. Причиною такого рішення словаків стало з’ясування того факту, що голова Угорщини планував під час ніби-то винятково приватної подорожі до міста Комарно, південнословацького міста з угорським населенням, відкрити там пам’ятник першому королю Угорщини Святому Стефану"- зазначає “The Economist”.-"Така поведінка словаків була сприйнята Брюселем не тільки як недипломатична, а й як порушення правил ЄС про вільне пересування у його кордонаж".
Видання зазначає, що словаки досі ставляться до Угорщини як до однієї із складових Австро-Угорської імперії, яка принижувала їхню національну гідність упродовжі сотень років. "Для Братислави Будапешт, все одно, що для Києва Москва". — йдеться у публікації — "Словаки завжди пам’ятатимуть наскільки Будапешт принижував їхню гідність, забороняючи розвивати культуру та вбиваючи всі надії на самостійне існування. Тому, коли офіційна Братислава почула про те, що угорський президент має намір встановити пам’ятник "мадярському завойовнику" Святому Стефану у Комарно, то її терпець увірвався і Шойома було проголошено реваншистом, в’їзд якому на територію Словаччини заборонявся".
Угорщина, наголошує “Economist”, обурена діями словаків і називає їхню поведінку "параноїдальною". Однак, схоже, що Братиславу думка угорців мало цікавить. У липні словацьким парламентом був прийнятий закон, який встановив кримінальну відповідальність за вживання у публічних місцях недержавної мови, що обурило значну угорську нацменшину країни. "Словацька сторона виправдовувала свій осуд Шойома тим, що той обрав прикру для них дату — 21 серпня, адже саме цього дня 41 рік тому війська країн Варшавського договору, серед яких була і Угорщина, увійшли на територію Чехословаччини. Ці події в історії отримали назву "Празька весна.""- пише видання.-"Звичайно, такий аргумент Братислави не всім здається доречним але, схоже, що вона цим не переймається, адже їй не подобається, що влада міста Комарно не знайшла місця для пам’ятників Святому Кирилу та Мефодію, в той час як для Святого Стефана відшукала одразу".
“The Economist” наголошує, що ніхто в ЄС не здатний припинити сварки між Угорщиною та Словаччиною попри всі спроби. Водночас Брюсель, який втомився від постійних міжнаціональних сварок у Європі, не висловив чіткого осуду нпа адресу зазначеного мовного закону і, схоже, що не збирається цього робити. "Єдина надія на покращення відносин між двома старими ворогами — це те, що такі політики як Ян Слота, лідер Націоналістичної партії Словаччини та палкий ворог Угорщини, Німеччини і циган втратять популярність та не матимуть доступу до владних важелів."- пише видання.-"Однак поки що представники Націоналістичної партії утримують свої портфелі в уряді. Можливо, комусь здається, що нинішній конфлікт Братислави із Будапештом не виглядає небезпечним. Але таке враження може виявитися оманливим, адже якщо переможцем угорських парламентських виборів наступного року стане консервативний лідер Віктор Орбан (його шанси високі), то словаки можуть отримати набагато жорсткішу відповідь, ніж їм зараз дає угорський уряд. Дуже легко постійно зображувати ображеного історичним приниженням — набагато важче подолати цей комплекс меншовартості і налагодити відносини із своїм "одвічним ворогом ".
Підг.Л.Дубенко.