Через пожежі Росія заборонила експорт пшениці. Фактично обмежений вивіз і з України. Утім, дорожнечі пшениці експерти не очікують. Натомість можливе квотування експорту ячменю може призвести до дорожнечі молока і м’яса.
Росія й Україна – у п’ятірці провідних експортерів пшениці у світі. Представники Продовольчої програми ООН побоюються, що ізоляція цих країн від світового ринку може призвести до дефіциту зерна і, як наслідок, до суттєвого зростання цін на продовольство загалом. «Ми бачимо паралелі із 2008 роком, коли світ охопила глобальна продовольча криза. Тоді дефіцит виник насамперед через неврожай в Австралії. Ми побоюємося зростання цін на пшеницю і загалом на харчі, які й без того дорогі», — каже речник Продовольчої програми ООН Ральф Зюдгофф. Він нагадує, що два роки тому через кризу від голоду потерпали більше мільярда людей.
Занепокоєння має свої підстави. Наприкінці минулого тижня ціни на пшеницю підскочили майже вдвоє – у США шеффель (35 літрів) коштував майже вісім з половиною доларів. Однак аналітики ринку заспокоюють: ідеться про спекуляції. Адже вже у понеділок ціна впала по позначки 6,85. Фахівець сировинних ринків DZ-банку Ґабор Фоґель не бачить підстав для подальшого зростання цін: «Стрибок вище позначки у сім доларів можна пояснити лише діями спекулянтів. Справедлива ціна на даний момент – шість доларів», — каже Фоґель.
Аналітик переконаний, що цього разу ситуація зовсім інша, ніж два роки тому. Тоді пшениця подорожчала до 13 доларів за шеффель. Фоґель вказує на свіжі прогнози про високі врожаї у Сполучених Штатах, які є лідером за обсягами поставок пшениці, та в Австралії (п’ята позиція). «Навіть якщо Росія не постачатиме взагалі нічого, цей дефіцит із легкістю покриють США. Якщо Штати експортують на 17,5 мільйонів тонн більше, щоб зайняти нішу Росії, то резерви США все одно будуть у півтора рази більшими, ніж два роки тому», — підраховує Ґабор Фоґель.
Аналітик переконаний, що ціни на пшеницю цього року залишатимуться низькими – орієнтовно шість доларів за шеффель. Що буде наступного року, буде видно в листопаді після оприлюднення прогнозів на врожай озимих.
Тим часом серйозно вплинути на ціни на продукти харчування може подорожчання ячменю. Протягом шести тижнів ціна на нього зросла вдвічі і зниження не очікується. Ячмінь використовується насамперед як корм для худоби, тому він, безперечно, впливатиме на вартість м’яса й молока. У Європі тонна ячменю подорожчала на 130 відсотків до 210 євро за тонну. На ринку ячменю значення України й Росії навіть більше, ніж на ринку пшениці. Разом із Казахстаном торік ці країни експортували 8,4 мільйонів тонн цього зерна. Це майже половина всього обсягу торгівлі ячменем на міжнародних ринках. Причому шість мільйонів тонн експортувала Україна – світовий лідер експорту ячменю. Нині український уряд саме розмірковує над запровадженням квот на експорт ячменю й пшениці.
Обмеження експорту може мати відчутні наслідки для ринку. Європейська федерація виробників продуктів харчування (Fefac) не виключає подорожчання м’яса птиці і крупної рогатої худоби на 15 відсотків і закликає Європейський Союз відкрити доступ до стратегічних резервів ячменю. «Якщо ціни на корми зростатимуть, конкурентоздатність європейського тваринництва опиниться під загрозою», — сказав президент федерації Патрік Ванден-Авенн в інтерв’ю Financial Times Deutschland.
За матеріалами: Німецька хвиля