ГолосUA
11:09 31/03/2010

Європарламент не мав права звинувачувати Степана Бандеру у співпраці із фашистами

Пункт 20 резолюції Європейського парламенту щодо звинувачення Степана Бандери у співпраці із фашистською Німеччиною та сподівання європарламентарів на скасування звання “Героя України” лідера українських націоналістів не має юридичного обгрунтування.

Про це заявив голова правління Інституту національного державознавства Михайло Ратушний, передав кореспондент ГолосUA.

“Із пункту 20 резолюції Європарламенту випливає наступне, я цитую: “Степан Бандера — лідер ОУН співапрацював із фашистською Німеччиною”. Є звинувачення лідера українських націоналістів у тому, що він співпрацював із фашистською Німеччиною. Але якщо ми говоримо про загальновідомий принцип презумпції невиновності, то питання вини не лежить ні на ОУН, ні на Бандері,а лежить на тих, хто звинувачує. Тобто мають бути такі документи, на підставі яких доводиться звинувачення. А їх немає”, — сказав М. Ратушний.

За його словами, в розсекречених архівах СБУ протягом усіх років незалежності українські історики не змогли знайти документальних підтверджень співпраці Бандери із фашистською Німеччиною. Відсутнє, за його словами, також документальне обгрунтування і всіх пропагандистських робіт Радянського Союзу щодо Степана Бандери. М. Ратушний зазначив, що в європейських документах є лише один із сумнівними свідченнями цієї співпраці. Однак у ньому не називається жодних фактів, а є лише словесне підтвердження, яке здобули під час допитів. Він зауважив, що в інтерв’ю українському кореспондентові один із авторів зазначеного пункту, депутат Європарламенту від Польші, сам не зміг навести жодних фактів співпраці Бандери з фашистами. Основною ж його мотивацією було те, що Бандера використовував методи тероризму як практику (за польськими документами, Бандера звинувачувався в організації вбивства міністра юстиції у 30 рр. 20 ст.).

“Але яке має відношення боротьба Бандери і його методи до 20 пункту Європейського парламенту… Ніяких юридичних підтверджень цього пункту немає. І ми хочемо, щоб керівництво держави звернулось із цим до Європарламенту”, — наголосив М. Ратушний.

Нагадаємо, п. 20 резолюції Європарламенту щодо України звучить так: “Глибоко шкодує щодо рішення колишнього Президента України Віктора Ющенка посмертно нагородити Степана Бандеру, лідера Організації українських націоналістів (ОУН), яка співпрацювала з нацистською Німеччиною, званням «Національного Героя України»; сподівається у зв`язку з цим, що нове українське керівництво перегляне такі рішення і зберігатиме відданість європейським цінностям ”.

К. Коваленко

 

Читайте также по теме