Європейська віза — перспектива чи міф?

26 жовтня в Брюсселі відбулася перша зустріч щодо взаємин України і Європейського Союзу. Після такого діалогу українська сторона заявила про «надзвичайно швидкий прогрес» безвізового діалогу з Брюсселем.

Втім, до чемпіонату Європи з футболу 2012 року досягти домовленості про надання шенгенських віз для українців точно не вдасться. МЗС веде переговори лише про пом'якшення контролю на західному кордоні України. Окрім того, діалог «Україна-ЄС» щодо безвізового режиму повинен вступити в оперативну фазу на основі плану дій, яким позначені всі технічні умови, які має виконати Україна до можливого встановлення безвізового режиму. Правда, є перспектива отримати план дій уже в листопаді поточного року і це вже неабиякий поступ.

План дій є списком реформ, які Україні необхідно провести, зокрема, в таких сферах, як безпека документів та репатріація нелегальних мігрантів. План дій є відкритим та не передбачає жодних кінцевих термінів його виконання, проте окремі представники української влади сподіваються, що усі реформи буде здійснено до 2012 року, коли в Україні та Польщі проходитиме чемпіонат Європи з футболу. Технічний документ ЄС розглядається насамперед як політичний прорив України, яка протягом останніх п'яти років безуспішно просила ЄС про надання перспективи членства. «Це означає, що шенгенську чи берлінську візову стіну рано чи пізно буде зруйновано», — переконаний посол України в ЄС Костянтин Єлисеєв.

План дій складатиметься з двох фаз і буде складений у відповідності з виконаними Україною програмами. Уточнюється, що він буде містити два рівні орієнтири: попередні орієнтири щодо політичних рамок (законодавство і планування).  /> Діалог високого рівня між Україною і ЄС також є новим переговорним форматом, який з'явився після набуття чинності Лісабонською угодою. Так, вчора в Брюсселі відбулася перша зустріч в рамках цього формату, де голова МЗС України Костянтин Грищенко провів переговори з високим представником ЄС у питаннях зовнішньої політики Кетрін Ештон і єврокомісаром з питань розширення і європейської політики сусідства Штефаном Фюле.

Правда, питання цьогорічного політичного діалогу насамперед стосувалися місцевих виборів в Україні та деталей майбутнього саміту «Україна – ЄС». При цьому координатор європейської дипломатії висловила надію, що українці не відступлять від, як вона зазначила, «традиції добрих виборів» та побудують конституційну систему за європейськими стандартами. «Ми очікуємо на місцеві вибори, що відбудуться цими вихідними. Україна має традицію добрих виборів і повинна це зберегти та розбудовувати, – заявила Кетрін Ештон. – Нині йдуть дискусії навколо рішення Конституційного Суду. Ми усвідомлюємо, що конституційна реформа – це ключовий пріоритет і сподіваємося, що вона проводитиметься із залученням усіх сторін, щоб створити сталу систему контролю та рівноваги відповідно до європейських стандартів». 
У свою чергу Костянтин Грищенко наголосив, що українська зовнішня політика націлена на три напрямки — Брюссель, Москву та Вашингтон, і вони не суперечать один одному. При цьому європейська інтеграція України – це, каже Грищенко, – «навіть не пріоритет. Це – наш вибір».

Головні ж новини дня з'явилися за підсумками зустрічі Костянтина Грищенка з єврокомісаром з питань юстиції, свободи і безпеки Сесілією Мальмстрьом, яка підтримала намір України підписати план дій безвізового режиму за підсумками листопадового саміту і пообіцяла докласти всіх зусиль, щоб вирішення ЄС було позитивним. 

Позитивні новини для України у сфері безвізового діалогу принесло також засідання ради міністрів закордонних справ ЄС, що відбулося в Люксембурзі в понеділок. У підсумковій заяві цей орган висловив задоволення переговорами, щодо безвізового режиму і підтримав надання Києву плану дій, хоча і не став згадувати про можливість того, що це може статися на листопадовому саміті. Окрім того, поки в ЄС немає одноголосної підтримки даної перспективи. Зокрема, противником надання Україні плану дій безвізового режиму є Німеччина.  

Україна у свою чергу заявила про своєчасне виконання всіх вимог Брюсселя в рамках безвізового діалогу. «У нас надзвичайно швидкий прогрес у сфері юстиції і внутрішніх справ», — підкреслив керівник департаменту ЄС українського МЗС Василь Філіпчук. Попри це в Міністерстві закордонних справ вимушені констатувати, що протягом щонайменше двох років відмовитися від віз не вдасться.

З такою думкою погоджується і політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач, який вважає, що безвізовий режим з Європейським Союзом Україна може отримати не раніше ніж за 2-3 роки. «По-перше, треба укласти угоду про план дій щодо досягнення безвізового режиму з ЄС, а потім цей план дій треба виконати. Звичайно, за один день його не складеш і за один місяць не реалізуєш. Це фізично просто неможливо» — резюмував він. 
 

Читайте также по теме