ГолосUA
11:26 24/09/2009

ЮНЕСКО погрожує внести храми Києва до списку визначних пам’яток у небезпеці

Незадовільна ситуація зі збереженням об’єкту світової спадщини "Собор Св. Софії, Києво-Печерська Лавра та прилеглі монастирські споруди" матиме прямі негативні наслідки для подальшого включення українських об’єктів до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Про це заявили експерти Комітету світової спадщини (КСС) ЮНЕСКО за наслідками 33-ої сесії КСС ЮНЕСКО, повідомила прес-служба фонду.

На сесії розглядався звіт моніторингової місії Центру світової спадщини (ЦСС) ЮНЕСКО та Міжнародної ради з питань визначних пам’яток і видатних місць (ІКОМОС) щодо стану збереження об’єкту світової спадщини "Собор Св. Софії, Києво-Печерська Лавра та прилеглі монастирські споруди". Місія направила Україні виконавчий підсумок і перелік рекомендацій експертів ЦСС і ІКОМОС.

Як нагадали в ЮНЕСКО, 32-а сесія КСС ЮНЕСКО доручила нашій державі створити Координаційну раду об’єкту, до складу якої входили би представники всіх зацікавлених інститутів і підготувати уніфікований план управління об’єктом. Тим часом, 33-а сесія Комітету відзначила низку перетворень і змін, як на території визначних пам’яток, так і в межах їхніх буферних зон. Зокрема, значну занепокоєність викликала забудова на зсувонебезпечних схилах Дніпра.

На їх думку, це не лише шкодить цінному історичному пейзажу, але і ставить під загрозу подальше існування Києво-Печерської Лаври. Тому місія рекомендувала Україні розглянути можливість організації ефективного збереження не тільки споруд визначної пам’ятки, але й культурного ландшафту, який включає природні компоненти Дніпровських схилів і берега Дніпра.

Крім того, місія рекомендувала розширити буферну зону Софійського собору до вул. Хрещатик, території Бесарабської площі та ринку включно. Також доручено об’єднати в рамках генерального плану Києва основні й детальні плани розвитку міста для визначної пам’ятки та її буферних зон, враховуючи режими їх юридичного захисту, що вже діють.

У рекомендаціях сказано про введення мораторію на зведення висоток, які спотворюють панораму історичного монастирського ландшафту на берегах Дніпра.

Місія сподівається отримати від України оновлену карту об’єкту та його буферної зони, на якій мають бути відображені всі забудови й перебудови, що відбулися за останні 5-10 років.

У разі, якщо вказані експертами заходи не будуть вжиті повною мірою, то КСС ЮНЕСКО розгляне питання про переведення об’єкту до Списку світової спадщини, яка перебуває в небезпеці.

 

Читайте также по теме