ЮНЕСКО вимагає створити в Україні координаційний центр для управління пам’ятками, що знаходяться під її охороною

 

Вже кілька років комісії від ЮНЕСКО, які приїздять до Києва з інспекцією пам’яток, занесених до реєстру Всесвітньої спадщини, наполегливо рекомендують створити в Україні спеціальний координаційний центр для управління цими об’єктами і буферними зонами навколо них.

Про це повідомила генеральний директор Національного заповідника „Софія Київська” Неля Куковальська під час відеомосту Москва-Київ, присвяченого збереженню історико-культурної спадщини столиць, — передав кореспондент ГолосUA. 

За її словами, три останніх роки це питання є ключовим на усіх засіданнях ЮНЕСКО, коли йдеться про пам’ятки культурної спадщини від України. Експерти, що приїздили до Києва, визнали систему управління цими пам’ятками „дуже неефективною” і попередили, що це може негативно відбитися на інших українських пам’ятках. 

Як це не парадоксально, — відзначила пані Куковальська, — але більшість рішень, що їх виносить ЮНЕСКО відповідно до об’єкту № 1 (“Собор Св. Софії, Києво-Печерська Лавра та прилеглі монастирські споруди”) й досі залишаються не виконаними”. Передусім це пов’язано з тим, що на сьогоднішній день дві головні пам’ятки від України, які знаходяться в охоронному реєстрі всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під № 527, належать різним профільним міністерствам : Софія Київська — міністерству регіонального розвитку, а Києво-Печерська Лавра — міністерству культури і туризму України.

Водночас, Н. Куковальська наголосила, що проблема полягає в тому, що ці об’єкти розташовані в межах міста, так само, як і буферна зона, яка також окреслена вимогами ЮНЕСКО щодо охорони і заборони будівництва. Натомість, за її словами, дирекція обох заповідників жодним чином не попереджається про ті будівництва, які відбуваються навколо цих пам’яток. „Це є прямим порушенням конвенції ЮНЕСКО, яка передбачає безпосередню участь заповідників в усіх процесах, що відбуваються в охоронній зоні”, — наголосила директор заповідника „Софія Київська”, принагідно відзначивши, що в нових поправках до закону 2004 року, знову не передбачено повноважень для дирекції заповідників.

Читайте также по теме