Комітет усесвітньої спадщини ЮНЕСКО зняв з розгляду питання про внесення Софійського собору і Києво-Печерської лаври до переліку об’єктів підвищеного ризику. Про це повідомила радник Нацкомісії у справах ЮНЕСКО Міністерства закордонних справ Роксолана Іванченко.
Комітет задовольнив обіцянки української сторони впорядкувати будівництво у центрі Києва і ввести мораторій на забудову прилеглих до цих об’єктів територій. Таке рішення ухвалили на 34-ій сесії комітету, яка завершилася 3 серпня в Бразилії.
За словами Іванченко, обговорення долі Софійського собору і Києво-Печерської лаври на сесії комітету було коротким. Фахівці ЮНЕСКО визнали вжиті українською стороною заходи достатніми. Зокрема, 15 липня Київрада передала Києво-Печерську лавру в державну власність; міністерства регіонального розвитку і будівництва, а також культури і туризму розробляють проект єдиних правил забудови в межах історичного центру столиці. Крім того, в квітні прем’єр-міністр Микола Азаров доручив голові Київської міської держадміністрації Леоніду Черновецькому ввести мораторій на будівництво в буферних зонах.
У заповіднику поки не бачили рішення комітету. Директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська була обережна в оцінках рішення комітету. «Я ще не бачила офіційного протоколу засідання і не знаю, яке сформульовано рішення. У будь-якому випадку, якщо Україна не виконає даних ЮНЕСКО обіцянок, загроза виключення наших пам’ятників зі списку всесвітньої спадщини може постати знову», — пояснила Неля Куковальська.
Як відомо, після інспекції об’єкту весною 2009 року експерти ЮНЕСКО рекомендували українській стороні розширити буферну зону (територію, на якій будь-яке будівництво має узгоджуватися з цією організацією) Софійського собору ка Хрещатику і Бесарабськой площі, а також ввести мораторій на зведення висотних будівель в центрі міста та на схилах Дніпра (буферна зона Києво-Печерської лаври).
За матеріалами: Коммерсант-Украина.