Відсутність у влади чіткої сформульованої і жорстко реалізованої стратегії розвитку ядерно-енергетичного комплексу затягує терміни створення нових потужностей для заміни тих, що вибувають з експлуатації.
Про це Президент України Віктор Ющенко заявив у своєму виступі на розширеній нараді з питань розвитку атомної енергетики, що відбувається на Хмельницькій АЕС, повідомили у прес-службі Президента.
Кардинальне вирішення проблеми надійного енергопостачання України можливе тільки шляхом спорудження нових енергоблоків, переконаний Президент.
За його словами, українська атомна енергетика у спадок від СРСР отримала високий рівень залежності від Росії, особливо у сфері забезпечення вітчизняних АЕС ядерним паливом та переробки відпрацьованого ядерного палива. У цьому контексті В. Ющенко наголосив на необхідності розв’язання проблеми залежності від одного постачальника. Він також нагадав, що проблеми енергобезпеки були розглянуті на останньому засіданні РНБО — йшлося в тому числі про створення стратегічного запасу ядерного палива.
Поряд з цим, зазначив В.Ющенко, наша країна має достатні поклади урану та цирконію, а виробничий і науково-технічний потенціал вітчизняних підприємств атомно-промислового комплексу — за умов відповідної фінансової підтримки — дозволяє забезпечити необхідні темпи розвитку основних елементів ядерного паливного циклу.
У своєму виступі Президент також порушив питання використання відпрацьованого ядерного палива. Більшість ядерних держав, зазначив він, сьогодні йдуть шляхом зберігання ВЯП до моменту, коли його регенерація стане економічно вигідною — і створення парку реакторів на швидких нейтронах дозволить замкнути ядерний паливний цикл. Україні також необхідно застосувати «відкладений варіант», переконаний глава держави.
«Ми зобов’язані подумати над більш раціональним використанням ресурсу», — сказав В.Ющенко.