У відповідь на лист російського президента Дмитра Медведєва, Україна повинна не відкликати свого посла з Російської Федерації, а обмежитися лише різким листом у відповідь.
Таку думку в інтерв’ю журналісту ГолосUA висловив голова правління Центру політичних досліджень «Пента», політолог Володимир Фесенко.
Експерт назвав рішення Медведєва про відтермінування призначення нового посла в Україні «достатньо серйозним дипломатичним демаршем» та порівняв відтермінування із процедурою відкликання посла. «Якщо порівнювати дану ситуацію з подібними демаршами, які робилися раніше, слід відзначити, що практика показує, що до таких дій вдаються дуже рідко. Це, як правило, серйозний дипломатичний демарш, що свідчить про серйозну кризу у відносинах, для якого є конкретні підстави. Посла відкликають, коли треба продемонструвати, що якісь дії тієї, чи іншої держави, є неприйнятними», — сказав він.
На думку Володимира Фесенка, в даному випадку безпосередніх підстав чи причин для такого демаршу немає, і саме це «створює інтригу».
«Крім того, тут є достатньо різкий тон заяви Медведєва, фактичне звинувачення Президента в антиросійській політиці. Ця заява вписується в ряд інших заяв і подій, які відбулися в Росії в останні дні, коли мали відзначити річницю початку російсько-грузинської війни. Гучно, жорстко відзначити цю річницю і продемонструвати і Заходу і сусіднім країнам, що Росія буде дуже жорстко відстоювати свої інтереси, при нагоді, використовуючи будь-які методи і засоби», — сказав він.
Політолог зазначив, що ця заява дає зрозуміти, що Росія уважно стежитиме за передвиборчою кампанією в Україні, і вже фактично сформулювала «своєрідне меню» для українських претендентів на посаду Президента.
«Таке домашнє завдання: «Ви хочете поліпшити відносини з Росією? Будь-ласка! Лише враховуйте наші інтереси! А поки ми не хочемо мати справу з нинішнім українським Президентом». Для майбутнього, хто очолить цей пост, є порядок денний, який він має врахувати і в своїй передвиборній кампанії, і відповідно, якщо стане главою держави, відреагувати і врахувати інтереси Росії в своїй діяльності», — висловився Володимир Фесенко.
На думку експерта, відповідь української влади на лист Дмитра Медведєва має бути достатньо адекватною, хоча не дзеркальною. «Наприклад, не варто було б відкликати свого посла у відповідь, оскільки це буде гра за російським сценарієм, і вона лише далі буде вводити в конфліктне русло і без того, не дуже добрі відносини України та Росії. На мою думку, можна обмежитись такою ж різкою за тональністю заявою, де також чітко і послідовно були б викладені зовнішньополітичні пріоритети, або інтереси країни, хоча б у розумінні нинішнього Президента», — вважає політолог.
Нагадаємо, Президент Російської Федерації Дмитро Медведєв написав відкритого листа до Президента України Віктора Ющенка, у якому повідомив, що через погіршення українсько-російських відносин він прийняв рішення відкласти приїзд нового посла в Україну. Дмитро Медведєв, зокрема, наголосив, що ситуацію, яка склалася за роки президентства Віктора Ющенка, офіційний Кремль оцінив як «відхід української сторони від принципів дружби і партнерства з Росією».