Президент України Віктор Ющенко відзначає кардинальні успіхи, досягнуті у зовнішньополітичній сфері нашої держави протягом останніх п’яти років. Про це він заявив, виступаючи у День працівників дипломатичної служби перед студентами та викладачами Київського інституту міжнародних відносин, — передала прес-служба Президента.
Серед досягнень української дипломатії глава держави, зокрема, назвав скасування поправки Джексона-Веніка, яка суттєво обмежувала наші можливості у торговельно-економічних відносинах із США; набуття Україною повноправного членства у Світовій організації торгівлі. «Була проведена колосальна робота… Україна по суті прийняла нові правила гри», — сказав В. Ющенко, назвавши вступ України до СОТ нашою «найбільшою реформою» в сфері торговельних відносин за останні п’ять років.
Президент звернув окрему увагу на великий прогрес, досягнутий за цей період у євроінтеграційному курсі України, наших відносинах з Європейським Союзом. Він нагадав про політичну домовленість 2008 року щодо визначення статусу взаємин Україна – ЄС угодою про асоціацію, яка має стати «одним з найсильніших» подібних документів. В. Ющенко зокрема відзначив, що угода про асоціацію, яку вочевидь буде підписано вже найближчим часом, вперше матиме безпековий розділ та міститиме положення про зону вільної торгівлі без вилучень та обмежень. «Ми досягли порозуміння в найголовнішому: Україна – європейська держава», — підкреслив Президент.
Ми стали на шлях практичної інтеграції з Європейським Союзом у різних галузях, також відзначив він. У цьому контексті Президент висловив переконання, що європейська інтеграція України має бути предметом прикладної роботи щодня. «Відповідь на те, коли ми будемо в ЄС, знаходиться не в Брюсселі – а в Києві», — сказав він, наголосивши – у даному питанні дуже важливим є усвідомлення владою своєї відповідальності за цей процес.
«Ми повинні інтегруватися у кожну шпаринку наших відносин. Бо я глибоко переконаний, Україна відіграє унікальну геополітичну роль… Європейська континентальна політика без України не може бути повноформатною», — сказав Президент.
Говорячи про наші досягнення у сфері євроінтеграції, Президент нагадав також про приєднання України до Болонського процесу – тобто забезпечення повноправної участі у європейському освітньому просторі; нещодавнє схвалення Євросоюзом приєднання України до Енергетичного співтовариства ЄС; підписання в березні 2009 року у Брюсселі Декларації щодо модернізації української ГТС. «Ми цікаві для Європи тим, що можемо представити свою місію, послугу (як транзитера) як невід’ємний інтеграл формування об’єднаного газового ринку Європи», — сказав В.Ющенко.
Враховуючи унікальне геополітичне положення України, сформувати без нас ефективний стабільний європейський ринок у будь-якій сфері практично неможливо, переконаний В.Ющенко. Відтак, наголосив він, наша інтеграція до європейської спільноти є, безперечно, справою, важливою для обох сторін. «Ця політика повинна рухатися через гармонію інтересів… Це двостороння дорога», — сказав він.
Серед інших досягнень України у сфері зовнішньої політики Президент назвав нашу спільну з Польщею, Литвою, Азербайджаном і Грузією ініціативу створення Каспійсько-Чорноморсько-Балтійського енерготранзитного простору, в основі якого мають лежати чіткі, прозорі і рівні для всіх правила доступу до енергетичних ресурсів.
Україна вийшла на стратегічний рівень партнерства з США, також зазначив Президент, відзначивши, що Хартія про стратегічне партнерство із США позначила новий рівень і нові можливості у наших відносинах.
Окремо Президент звернув увагу на організацію нової якості взаємин України та Польщі, активізацію співпраці з Бразилією, ОАЄ, Лівією тощо. Україна утвердилася серед світових лідерів з експорту озброєнь і військової техніки, з кожним роком ми стаємо дедалі помітнішим гравцем на ринку сільськогосподарських продуктів, також нагадав Президент.
Глава держави особливо наголосив, що інтеграція України до Європейського Союзу та НАТО була та залишається серед пріоритетів його діяльності.