Президент Віктор Ющенко 29 жовтня підписав указ, яким оскаржив в Конституційному суді розпорядження Кабміну про створення податкового реєстру.
Таким чином, Державна податкова адміністрація (ДПАУ) позбулася можливості з 1 листопада почати формування електронного реєстру податкових накладних і використовувати його для виявлення фіктивних сум ПДВ, заявлених до відшкодування.
Ющенко вважає, що уряд перевищив свої повноваження і надало ДПАУ права реєструвати податкові накладні на етапі їх передачі від продавця покупцеві; перевіряти підприємства, що допустили помилки при складанні накладних; блокувати формування підприємцями податкового кредиту і вводити солідарну відповідальність за несплату ПДВ контрагентами.
«Розпорядження Кабміну не відповідає Конституції, згідно якої кожен зобов’язаний платити податки в порядку і розмірах, встановлених законом, система оподаткування прописується виключно законами, а ухвалення законів відноситься до повноважень Верховної Ради– йдеться в конституційному обігу президента.
Указ глави держави з’явився всього за кілька днів до початку формування реєстру. Вже з 1 листопада підприємства повинні були б подавати в реєстр накладні з сумою ПДВ більше 1 млн. грн (від 500 тис. грн – з 1 січня 2010 року, від 100 тис. грн – з 1 квітня).
Незалежні юристи визнають, що уряд порушив Конституцію і податкове законодавство, оскільки обмежив права платників.
«Підприємців могли позбавити права на податковий кредит тільки через те, що хтось не зареєстрував податкову накладну. До того ж не була зрозуміла процедура реєстрації накладних, а до 1 листопада залишилося небагато часу», – відзначив старший юрист юрфірми «Василь Кисіль і партнери» Іван Юрченко.
При цьому партнер адвокатської фірми «Васько і Назарчук» Вадим Васько припускає, що до виборів КС, швидше за все, не встигне розглянути звернення Президента, тому Кабмін може затвердити нову схему створення реєстру.
«Ніхто не позбавляв Кабмін такого права. Навіть можуть прийняти в тому ж формулюванні. Але якщо платники не виконуватимуть розпорядження, а податкова пред’являтиме претензії, у підприємців є хороші шанси в суді відстояти позицію, тому що документ незаконний. У законі чітко встановлено, в якому випадку і за наявності яких документів у платника виникають зобов’язання по ПДВ і коли – податковий кредит», – пояснив юрист асоціації «Об’єднана юридична група» Андрій Панченко.
За матеріалами: “Фокус”