Атомна енергетика є однією з головних складових енергобезпеки України.
На цьому наголосив Президент України Віктор Ющенко у своєму виступі на розширеній нараді з питань розвитку атомної енергетики, що відбувається на Хмельницькій АЕС, повідомили у прес-службі Президента.
Глава держави нагадав, що в даний час в Україні експлуатується 15 енергоблоків на 4 атомних станціях сумарною встановленою потужністю 13,8 ГВт.
«Питома вага електроенергії, виробленої АЕС, — 46,9% від загального обсягу виробленої електрики», — зазначив він.
Президент підкреслив, що накопичені протягом останніх років невирішені проблеми підприємств галузі свідчать про необхідність прийняття кардинальних заходів у атомній сфері. У цьому контексті він нагадав, що такі кроки були передбачені Енергетичною стратегією України до 2030 року.
В.Ющенко констатував, що «дотепер відсутні порядок та правила складання прогнозного паливно-енергетичного балансу країни, зокрема складової щодо електроенергії об’єднаної енергосистеми України».
«Державне підприємство «Енергоринок» при формуванні щомісячних та річних прогнозних балансів електроенергії не враховує пропозиції «Енергоатому» щодо обсягу виробленої енергії», — сказав він.
Президент відзначив, що за 20 років коефіцієнт використання встановлених потужностей на АЕС світу підвищений у середньому на 20-25%. Підвищення ефективності роботи українських АЕС до досягнутого у світі рівня рівноцінно введенню в експлуатацію двох нових енергоблоків потужністю 1 млн. кВт кожен, додав він. В.Ющенко також відзначив, що коефіцієнт використання виробничих потужностей українських АЕС у 2008 році склав 73,9% проти 76,4% у 2007 році.
«Ситуацію треба виправляти», — переконаний Президент. За його словами, йдеться про необхідність скоротити обсяг диспетчерських обмежень допустимої потужності АЕС і забезпечити частку виробництва електроенергії АЕС щонайменше на рівні 50% від загального виробництва електроенергії в енергосистемі України.
«Останнім часом ми спрямували свої зусилля на запуск нових блоків АЕС, але є складнощі з тим, щоб вироблену електрику довести до споживачів», — сказав В.Ющенко, додавши — адже пропускна спроможність ліній електропередач не дозволяє працювати на повну потужність енергоблокам Запорізької, Рівненської та Хмельницької АЕС.
Глава держави наголосив, що наразі уряду та Міністерству палива та енергетики необхідно прискорити добудову та введення в експлуатацію ліній електропередачі ПЛ-750кВ «РАЕС-п/с Київська» з підстанцією 750 кВ «Київська», ПЛ-750кВ «ЗАЕС-ПС Каховська» з підстанцією 750 кВ «Каховська». В.Ющенко висловив побажання, аби питання реалізації необхідних у цьому напрямку рішень були розглянуті на засіданні РНБО.