ГолосUA
12:45 22/01/2010

З Івано-Франківщини на утилізацію до Росії вивезли першу партію меланжу

В рамках спільного проекту ОБСЄ – Україна стосовно утилізації запасів меланжу з території складу ракетного палива Західного оперативного командування Сухопутних військ ЗС України, що розташований поблизу селища Ценжів на Івано-Франківщині, було відправлено ешелон із завантаженою першою партією компонентів ракетного палива меланж.

Всього було відправлено 6 спеціальних залізничних цистерн, в які напередодні було закачано близько 300 тонн компонентів ракетного палива меланж.

Процес перекачки і завантаження меланжу відбувся у суворій відповідності до прийнятих норм та заходів безпеки, нештатних ситуацій при цьому не виникло. Екологічний нагляд за перекачуванням меланжу здійснювався фахівцями з відповідних цивільних державних структур.

Варто зазначити, що процесу відвантаження та відправлення меланжу передував великий обсяг робіт, проведений фахівцями складу ракетного палива Західного оперативного командування. З військовослужбовцями і персоналом складу були проведені тренування з відвантаження та інструктажі із заходів безпеки.

Усі спеціальні залізничні цистерни пройшли технічну експертизу та перевірку фахівцями спеціальної військової лабораторії на придатність до транспортування меланжу.

Присутній на заході заступник командувача Західного оперативного командування з логістики генерал-майор Сергій Ніколаєв відзначив, що така кількість меланжу, яка залишилася в Україні після розпаду Радянського Союзу була не потрібна.

"Ми мусіли його зберігати. Щороку кожен з об’єктів зберігання меланжу “з’їдав” з військового бюджету від 7 до 12 мільйонів гривень. Тому ми дуже задоволені тим, що меланж покидає Україну", — підкреслив генерал-майор Сергій Ніколаєв.

Ешелон зі спеціальними цистернами взяв курс на Вінниччину, де завершується підготовка до вивезення другої партії меланжу зі 195-го складу зберігання компонентів ракетного палива Західного оперативного командування Сухопутних військ ЗС України, що дислокується поблизу м. Калинівка.

Тут, до залізничного ешелону із 6 спеціальних цистерн з близько 300 тоннами меланжу з Івано-Франківщини, буде додано ще 3 цистерни зі 150 тоннами меланжу.

Варто додати, що першу партію меланжу кількістю майже 500 тонн було вивезено зі складу зберігання ракетного палива ЗС України на Вінниччині 18 листопада 2009 року.

Таким чином, в ході чергового етапу реалізації спільного проекту ОБСЄ – Україна з території нашої держави заплановано вивезти близько 450 тонн меланжу.  

Для довідки: у спадщину від Радянського Союзу Збройним Силам України залишилося майже 16,7 тисяч тонн надлишкових та некондиційних компонентів ракетного палива (КРП), з яких більшість складають меланжі (Меланж-20Ф, Меланж-20і, Меланж-20К, Меланж-27і, Меланж-27П).

Меланж – це багатокомпонентна суміш азотної кислоти, окисів азоту та інгібіторів корозії. Летюча, агресивна, високотоксична та гігроскопічна рідина, що застосовується як окислювач ракетного пального у рідинно-паливних ракетних двигунах. Окислювачі на основі азотної кислоти не горять та не вибухають, але вони викликають самоспалахування деяких горючих матеріалів, у тому числі ракетного пального.

На сьогодні близько 15,5 тисяч тонн надлишкових та некондиційних меланжів зберігаються на 6 складах ракетного палива Збройних Сил України. Заплановано утилізувати надлишкових та некондиційних компонентів ракетного палива меланж типу 20Ф, 20і, 20К, 27і та 27П в Калинівці Вінницької області – близько 500 тонн, у Ценжіві Івано-Франківської області – понад 2,2 тисячі тонн, у Радехові Львівської області – понад 2,9 тисячі тонн, у Шевченковому Харківської області – більше 4,2 тисячі тонн, у Білій Церкві Київської області – понад 1,3 тисячі тонн і в Любашівці Одеської області – понад 3 тисячі тонн.

У відповідності до підписаного у березні 2008 року Меморандуму про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України та Організацією з безпеки і співробітництва в Європі щодо проекту ОБСЄ – Україна стосовно утилізації запасів меланжу, ОБСЄ взяло на себе зобов’язання надати Україні фінансову допомогу у вирішенні проблеми утилізації надлишкових меланжів.

У відповідності до Меморандуму, ОБСЄ було об’явлено міжнародний тендер на право утилізації 3.168 тонн меланжу.

Незалежний Оціночний комітет, до складу якого входили два представника України, зробив оцінку тендерних пропозицій. Секретаріатом ОБСЄ також було проведено оцінку впливу проекту на навколишнє середовище. За результатами відкритого міжнародного тендеру виконавцем робіт було визначено російський консорціум у складі з трьох компаній: науково-виробничої фірми “Техноазот”, федерального казенного підприємства “Завод имени Я.М. Свердлова” та федерального казенного підприємства “Бийский олеумный завод”.

16 вересня 2009 року у Києві відбулася церемонія підписання між Міністерством оборони України та ОБСЄ контракту на утилізацію компонентів рідкого ракетного палива меланж. Контракт підписали тимчасово виконуючий обов’язки Міністра оборони України Валерій Іващенко та Генеральний секретар ОБСЄ пан Марк Перрен де Бришамбо в присутності представників російського виконавця, який виграв тендер на утилізацію меланжу.

Відповідно до контракту протягом 2009 — 2010 років планується вивезення 3.168 тонн меланжу з об’єктів зберігання ракетного палива Збройних Сил України, розташованих у Калинівці Вінницької області та поблизу селища Ценжів на Івано-Франківщині, для подальшої утилізації на хімічних підприємствах Росії, де меланж буде безпечно перероблений у продукти суто цивільного використання.

Для вивезення 3168 тонн меланжу заплановано шість залізничних ешелонів — це спеціальні залізничні цистерни.

18 листопада 2009 року зі складу зберігання ракетного палива ЗС України на Вінниччині було вивезено першу партію меланжу майже 500 тонн.

За допомогою розробленої ОБСЄ Програми контролю якості забезпечуватиметься дотримання міжнародних стандартів ISO та проводитися необхідний моніторинг під час виконання проекту. Основними країнами-донорами проекту “ОБСЄ – Україна стосовно утилізації запасів меланжу” виступили: Чехія, Данія, Фінляндія, Німеччина, Норвегія, Польща, Іспанія і Швеція (через Шведське агентство з питань міжнародної співпраці та розвитку SIDA).

 

Читайте также по теме