Маріупольські митники у ході спільної операції з Служби безпеки України в Донецькій області попередили спробу незаконного вивезення з України десяти ікон та старовинного Псалтиря.
Про це повідомила прес-служба Державної митної служби України.
Це вже третій випадок протягом 2010 року затримання тільки маріупольськими митниками творів мистецтва. Місяцем раніше чотири ікони: «Господь Вседержитель», «Богородиця з немовлям», «Образ Богородиці Тихвинської», «Святий Миколай» — намагався вивезти з України громадянин Росії. Незаконному переміщенню святинь завадили співробітники митного поста «Новоазовськ» Маріупольської митниці. Складено протокол про порушення митних правил за статтею 340 Митного кодексу України (недекларування) .
Згідно з законом, твори мистецтва направили на експертизу. За висновком спеціалістів Дніпропетровського історичного музею ім. Д.Яворницького, ікони датуються ХІХ століттям та мають історико-художню і духовно — культурну цінність.
За рішенням Міжвідомчої ради з питань вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей вони будуть передані Маріупольською митницею до християнських храмів. /> Також передано культурні цінності, незаконно переміщувані громадянами через митний кордон України, Дніпропетровському історичному музею. Серед них штики ятаганного типу зразка часів російсько-турецької війни, морський офіцерський кортик Радянського Союзу, самовари кінця ХІХ століття, виготовлені відомою російською фірмою, з вензелем «Паровая самоварная фабрика наследников В.С. Баташева. Тула. 10 апреля 1898г.»
За висновками мистецтвознавчої експертизи, всі предмети є історико — культурними цінностями. За вироком суду ці предмети стануть експонатами музею.
Нагадаємо, згідно з українським законодавством вивезення з України предметів культурного і ужиткового призначення, створених до 1950 року може здійснюватись при наявності дозволу Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей та письмового декларування митному органу.