ГолосUA
11:41 15/08/2010

За останні три аукціони з продажу нафти «Укрнафта» недоотримала понад 400 млн гривень — експерт

За останні три аукціони з продажу нафти компанія «Укрнафта», 50%+1 акція якої належить НАК «Нафтогаз», недоотримала 430 мільйонів гривень. Про це у своїй статті для «Дзеркала тижня» пише Сергій Куюн, директор «Консалтингової групи А-95».

Експерт нагадує, що із травня аукціони з продажу нафти проходять за новими правилами, які прописані в ухваленому Верховною Радою законі про держбюджет. «Аукціонний комітет при визначенні стартової ціни на українську нафту повинен орієнтуватися на рівень митних цін на імпортну нафту, що постачається до країни, і враховувати премію за якість вітчизняної сировини в розмірі 17 доларів/тонна», — пояснює Куюн.

Однак, незважаючи на це, нафта стабільно продається із 20-процентним дисконтом у порівнянні з російською. «Скажімо інакше: ціна дуже нагадує російську (митну), але тільки без ПДВ», — відзначає експерт.

При цьому джерело в Аукціонному комітеті повідомило Куюну, що в законі про бюджет не сказано, що при визначенні стартової ціни до митної вартості імпортної нафти потрібно додавати ПДВ, тому він і не враховується.

У цьому зв’язку експерт відзначив, що за таким формальним підходом до ціноутворення української нафти спостерігають два заступника міністра економіки та один заступник міністра палива та енергетики, що входять до Аукціонного комітету.

«Решта членів цього органу також вельми шановані, а в окремих випадках дійсно дуже професійні люди, які б свою нафту, вже будьте певні, ніколи б не продали із 20-процентною знижкою», — пише Куюн.

Тим не менше, як зазначив експерт, вони фактично розписалися під 430 мільйонами гривень, які недоотримала наполовину державна «Укрнафта» за останні три аукціони, які пройшли за новими правилами.

Куюн також відзначає, що «найбільш загадкові події» відбуваються в області реалізації скрапленого газу «Укрнафти» і «Укргазвидобутку» (100-процентна «дочка» «Нафтогазу»).

За словами експерта, Аукціонний комітет раніше замінив відкриті (комерційні) торги на виключно спеціальні аукціони, на яких зазвичай продають газ для побутових потреб населення.

«Це дійство завжди було формальним, тому що ціна скрапленого газу для населення встановлюється державою, тому питання зводиться до розподілу ресурсу в усталених роками пропорціях між облгазами та тими небагатьма приватниками, які встигли створити інфраструктуру для заправки побутових балонів», — пише Куюн.

Обсяг, що розподіляється таким чином, становив 6-8 тисяч тонн на місяць залежно від сезону.

«Ніхто не думав, що у 2010 році цей спосіб заробітку буде поставлено на промислову основу. Адже відтепер весь газ — близько 30 тис. тонн — реалізується за цінами як для населення, але споживання його цим самим населенням залишилося на все тому ж рівні в 6-8 тис. тонн. Як влучно зазначив один з експертів даного ринку, «у країні фізично немає стільки балонів, щоб закачати весь газ для балонів, що продається»», — відзначив експерт.

Куюн відзначає, що на відміну від аукціонів з нафти, де всі можливості поки обмежуються «оптимізацією» 20% ПДВ, у справі продажу державного скрапленого газу простір для маневру ширший.

«Так, якщо у травні газ держкомпаній пішов з дисконтом майже 40% до ринку, то червневий обсяг — із дисконтом 46%, а липневий — вже із 65%. Перемножити обсяг газу на різницю в цінах, отримуємо розмір недоотриманого прибутку держкомпаній на продажу СГ за останні три місяці — більше 165 мільйонів гривень», — вказує експерт.

За матеріалами: Дзеркало тижня 

Читайте также по теме