Загрози суверенітету України існують насамперед всередині неї самої — свідчать дані експертного опитування Фонду “Демократичні ініціативи”, присвяченого 20-річчю ухвалення Верховною Радою УРСР “Декларації про державний суверенітет”.
Про це повідомила журналістам директор Фонду “Демократичні ініціативи” Ірина Бекешкіна, передав кореспондент ГолосUA.
“Ми провели експертне опитування, дізналися думку тридцять одного фахівця, і результати вийшли цікавими: більшість експертів вважає, що сьогодні існують серйозні загрози державному суверенітету України. При чому ці загрози вбачаються не у зовнішніх чинниках, де вони зазначають, що є або певна загроза, або її немає взагалі. А в основному загрози внутрішні”, — сказала вона.
За словами І. Бекешкіної, головними загрозами суверенітету України є відмова правлячої еліти України від проведення самостійної політики, її підпорядкування інтересам інших держав. “Далі — це економічні чинники, енергетична залежність України, і такі чинники, як економічний занепад та втрата конкурентної спроможності національної валюти, а також втрата національної ідентичності, підпорядкування культурі інших держав”, — додала вона.
За результатами опитування, для сучасної України не існує таких загроз, як поширення міжнародних конфліктів на її територію та анексії частини території іншою державою.
Поділилися думки експертів щодо таких загроз, як втрата підтримки незалежного статусу держави серед більшості населення та загострення соціальних конфліктів до збройного протистояння.
“Ці речі, звичайно, треба обговорювати, тому що у нас інколи плутають державність і суверенітет. Держава може залишитися, а суверенітету вона може позбавитися, якщо не усього, то значної його частини”, — наголосила Ірина Бекешкіна.
Нагадаємо, 16 червня виповнюється 20 років з дати прийняття Декларації про державний суверенітет України Верховною Радою УРСР.
І. Носальська