Тон західних засобів масової інформації щодо України останніми тижнями змінився від щирого здивування – як можна сповідувати філософію розбрату у часи кризи – до відвертого стинання плечима: дивні вони, ці українці, а ми ще думали, запрошувати їх чи ні до Європейского Союзу.
Американська Christian Science Monitor порівнює протиборство українських політичних лідерів із «розставлянням стільців на палубі «Титаника».
Британська Daily Telegraph узагальнює низку висловлювань, що пролунали минулого тижня з вуст європейських політиків та фінансистів на адресу України. Приводом до публічних оцінок топ-посадовців було розтиражоване всіма західними ЗМІ повідомлення вітчизняного Держкомстату про 34-відсотковий штопор промислового виробництва в Україні і висновок експертів, що цей показник тотожний 20-відсотковому скороченню реального ВВП.
Тож занепокоєння у Європі стосовно України переростає в усвідомлення того, що руйнація української фінансової системи, яка стає все менш гіпотетичною, може спровокувати ефект доміно, який покотиться не на схід, а на захід – до Європи. Чи не першими замандражували австрійці – ще б пак, їхня присутність у банківському секторі України є істотною, і вони менш за все хотіли б підхопити вірус, що його вразив. Австрійські банки позичили східноєвропейському регіону 230 млрд євро, що становить 70 відсотків австрійського ВВП. Віденська Der Standard похмуро пророкує, що 10 відсотків неповернення цих позик означатиме нокдаун для австрійської економіки. Насправді, аналітики з розпачем констатують, що питома вага «поганих» кредитів може виявитися цьогоріч значно більшою – близько 20 відсотків. Чи означає це, що австрійська економіка приречена і що її потягнуть донизу східноєвропейські сусіди, яких вона, сама того не бажаючи, зробила кредитозалежними?
Хоакін Алмунія, комісар ЄС з питань економіки, якого цитує «Дейлі Телеграф» поділяє занепокоєння австрійців – «ми стурбовані тими труднощами, що їх зазнає український уряд». Прем»єр-міністр Литви Андріус Кулібіус не виключає «колапс одного з ринків – російського чи українського, — який матиме надзвичайно негативний ефект».
Українська ж політика, на думку оглядачів Daily Telegraph, дегенерувала до стадії трагікомедії. «Президент з прем»єром – на ножах. Міністр фінансів подав у відставку, не бажаючи бути «паяцем» в уряді, що з неповагою ставиться до власних угод». На тлі всіх цих садомазохічних новин з України, підсумовує британська газета, виникає зловтішна думка – залишити цю некеровану державу сам на сам з її проблемами. Однак є засторога – дефолт України чи банкрутство українських компаній за їх зовнішніми боргами перекинуть вірус на всю Східну Європу, а потім — далі.