Знизити рівень захворюваності та смертності в Україні можна лише шляхом створення центрів здоров’я — організації служби санології.
Про це у своїй статті для «Дзеркала тижня. Україна» пише профессор Геннадій Апанасенко.
На його думку, ніякі удосконалення лікувально-діагностичного процесу не здатні радикально вплинути на депопуляційні процеси в Україні.
Так, за інформацією професора, щорічні 100 000 інфарктів міокарда і 150 тисяч мозкових інсультів є відображенням феномену „надсмертності“ слов'янських чоловіків, в основі якого лежить зниження рівня здоров'я у переважної частини населення, зумовлене умовами життя нашого народу. Лише 1% населення Україна перебуває в „безпечній“ зоні здоров'я (студентська молодь — 7-14%).
Г. Апанасенко зазначає, що цей феномен, наслідок порушення принципів здорового способу життя (ЗСЖ) на популяційному рівні, не є фатальним: при проведенні комплексу загальнодержавних заходів проблема може бути вирішена. Але її рішення в останню чергу пов'язано з удосконаленням надання медичної допомоги вже хворим та її фінансуванням, вважає він.
„Вважаю, що оприлюднена в інтерв'ю І. Акімової реструктурізація фінансування відомства, якою передбачено проблему профілактики і формування ЗСЖ покласти на сімейних лікарів, не матиме бажаного ефекту. Сімейний лікар може розповісти про принципи ЗСЖ тільки тим пацієнтам, які вже прийшли до нього на прийом. Проте цього явно недостатньо“, — пише автор.
За інформацією Г. Апанасенка, наразі в надрах Мінздраву готується наказ „Про заходи щодо вдосконалення діяльності з формування здорового способу життя та гігієнічного виховання населення Україна“. У ньому багато говориться про необхідність гігієнічного виховання населення та первинної профілактики захворювань, але ніяк не регламентується створення санологічної служби та форми її роботи.
„Варто зазначити, що Росія пішла шляхом різкого розширення центрів здоров'я: у 2009 році сформовані 505 таких центрів, в цьому році їх загальна кількість досягне 1050, а в 2012-му-2000 (!). В Україні наразі налічується всього 55 подібних закладів. Реформування охорони здоров'я має бути спрямоване в першу чергу на попередження захворювань, а вже в другу — на підвищення ефективності медичної допомоги хворим. Це набагато гуманніше і ефективніше з економічної точки зору“, — вважає професор.