50 днів, що розбурхали Україну… Підсумки тижня

Минулого тижня спливло 50 днів з дня інавгурації Віктора Януковича. Тоді для багатьох його суперників та опонентів здавалось, що головної цілі новий Президент вже досяг — взяв реванш за принизливі для нього події 2004 року…Але глава держави не засів у себе в Межигір`ї, а розпочав активні зміни. Одна з останніх — кардинальний поворот у відносинах з Росією. Втім, всі без винятку кроки Віктора Януковича піддаються жорсткій критиці і — так виходить — дещо сумнівні з правової точки зору. 

Газова середа — ціна Чорноморського флоту.

Без сумніву головною подією минулого тижня стала зустріч президентів Росії і України 21 квітня. Її результати — вражаючі: газ подешевшав на третину, Чорноморський флот Росії залишиться в Криму ще на 25 років, а українська опозиція отримала привід вимагати імпічменту Президента. Дмитро Медведєв не був в Україні п’ять років. Тоді він відвідував нашу країну як керівник адміністрації президента Росії. Така тривала відсутність, за словами російського голови держави, "показник різкого охолодження відносин, але не ми були його прихильниками". І ось він знову в Україні. На цей раз не в Києві, а в Харкові. "Треба заповнити пропуски, проломи, які утворилися в контактах на всіх рівнях", — сказав Медведєв. І президенти "заповнили". "Ми ухвалили рішення прискорити рішення по перебуванню Чорноморського флоту Росії на території України. Це важливо для наших колег — продовження терміну перебування Чорноморського флоту на Севастопольській базі. Ми це питання розглядаємо в системі формування колективної безпеки", — сказав український Президент. 

Рішення Віктора Януковича викликало неоднозначну реакцію в Україні. Розрізнена опозиція в один голос закричала про порушення Конституції України. "Президент, який порушив норми української Конституціїпро заборону розміщення на території України іноземних військових баз, повинен бути зміщений у порядку імпічменту", — заявили опозиціонери. Не менш критичними були заяви більшості експертів та економістів. "Питання Чорноморського флоту перекрили в багато разів позитиви, які були досягнуті по газу на зустрічі двох президентів. Наша економіка отримала більш прийнятні ціни на газ та в цілому наслідки для української держави за результатами усього комплексу домовленостей катастрофічні і непрогнозовані." — заявив колишній представник Президента з міжнародних газових питань Богдан Соколовський. 

Як би там не було, але для того, щоб дозволити росіянам і далі перебувати в Криму, знадобиться згода Верховної Ради. Саме тут може виникнути основна проблема, адже опозиція пообіцяла заблокувати роботу парламенту під час розгляду питання про ратифікацію. Мало того опозиціонери натякнули: "Будемо блокувати доти, поки не відбудуться парламентські вибори.

“Суботник” Тимошенко

У суботу мало відбутись позачергове засідання Верховної Ради, принаймні цього всією душею бажала опозиція і навіть зібрала для цього 150 підписів народнийх депутатів. Проте, голова парламенту “спустив на гальмах” ці наміри. Відтак, опозиція змушена була провести під стінами Верховної Ради мітинг. Не дрімали і регіонали і “підігнали”, за звичкою, в Маріїнський парк “біло-блакитну” молодь. Прихильників Партії регіонів розставили вздовж Верховної Ради тримати прапори і охороняти розвішані на металевому паркані плакати. 

Віце-спікер Микола Томенко, виступаючи перед учасниками мітингу, пригадав свої "бойові будні" на Майдані і наголосив, що опозиція завжди починала з вулиці, а сьогодні тут зібралися ті, "хто не садить картоплю і не ремонтує дачу, а ті, хто все-таки садить і ремонтує, будуть біля Ради у вівторок". А Юлія Тимошенко переконувала, що "за 50 днів Янукович повернув країну назад, як мінімум, на 18 років. За 50 днів він зробив кроки, які роблять Україну неконкурентною в світі”. Лідер опозиції пригадала і відмову від урану, і спільне авіаційне підприємство із Запоріжжя, і питання мови та історії.  

Втім, часом здавалось, що проводячи мітинг, опозиціонери вдались до традиційного кроку української політики — приховати за мітинговим галасом відсутність справжнього плану дій. Адже, якщо вірити опозиціонерам, то регіонали вже заблокували всі можливості не пустити Голову парламенту Володимира Литвина в його крісло і відкрити пленарне засідання. І схоже, що чи то у вівторок, чи то в четвер, але потрібне рішення коаліція таки проведе. 

З”їзд переможців

Під кінець тижня стомлені важкою працею на благо народу представники Партії регіонів зібрались, щоб переобрати свого партійного лідера. Адже Конституція не дозволяє суміщати посаду Президента з посадою голови партії. Те, що в Українському домі проходить з’їзд партії-переможниці, можна було зрозуміти ще на підході, коли за годину до його початку перекрили прохід для всіх перехожих. Акредитованим журналістам також довелося розширювати свій професійний багаж і опановувати новий вид репортажу: опис подій, побачених з моніторів і плазмових екранів.  

До місця проведення з”їзду Віктор Янукович та Микола Азаров прокрокували по синьому килимку, нагадуючи своїх російських колег на червоній доріжці. З’їзд відкрили два гімни — спочатку України, потім — Партії регіонів. Структура виступів відповідала звичній схемі виголошення звинувачень на адресу своїх попередників: Віктор Янукович згадував про Ющенка, Микола Азаров — про Тимошенко. Також Віктор Янукович знову згадав про 40 мільярдів доларів, на розмір яких він отримав газову знижку. Оскільки присутні чули все це не перший раз, промову глави держави ніхто оплесками не перервав. А Микола Азаров чомусь заговорив про ненадійність деяких соратників. "Зараз, коли ми при владі, усі з нами. Але ж у нас був інший, непростий період. Візьмемо навіть недавній час, виборчу кампанію… Хтось ішов на барикади, а хтось за нашими спинами домовлявся з можливим переможцем виборів. Ми що, дорогі друзі, цього не знаємо?" —

На думку Ганни Герман, яку Микола Азаров чомусь назвав представником "засобів масової інформації", це було “краще, що ви (Микола Янович) сказали сьогодні!". Але найбільше позитивних емоцій у неї викликала діяльність Віктора Януковича. "Всього 50 днів знадобилося йому, щоб світ назвав його зіркою, яка сходить на політичному небосхилі. Всього 50 днів йому потрібно було, щоб хором йому аплодували Брюссель, Вашингтон і Москва". "Не дарма розумні люди говорили, що стислість – сестра таланту", – підвів риску під сказаним Ганною Герман Микола Азаров.

Незважаючи на відсутність інтриги під час з’їзду, саме зміна керівних органів Партії регіонів викликала найбільший інтерес у спостерігачів."Так що, ви підтримуєте мою пропозицію? — запитав Віктор Янукович, поставивши питання про голосування за кандидатуру Миколи Азарова на посаду голови партії. Зал відповів одностайністю. Самого ж Віктора Януковича, як водиться, обрали почесним головою партії.

По закінченні з’їзду два новообрані лідери Партії регіонів – почесний голова і просто голова – влаштували брифінг для журналістів. Найбільше цікавило питання проте, як правляча більшість протистоятиме спробам опозиції заблокувати ратифікацію харківських угод. "Поставте це запитання керівникові партії і керівникові фракції Олександру Ефремову. У них є план, як будувати роботу в парламенті", – відповів Президент і додав : "Я упевнений, що ратифікація буде зроблена. Ми робитимемо все, щоб ситуація в країні стабілізувалася, зростала економіка і рівень життя людей. Хай лише спробують нам в цьому перешкодити. Відповідь буде гідною".

 

Читайте также по теме