… а грошики окремо

Другий день перебування в Україні з офіційним візитом президента Російської Федерації Дмитра Медведєва вийшов «гарячішим» за перший: і в плані погоди, і в плані проблематики двосторонніх відносин, що нарешті перестала бути фальшиво-солодкою. /> На ранковий десерт главі Російської Федерації підготували зустріч зі студентами Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка, а точніше сказати – з «кімошниками», адже саме студентів цього найдорожчого інституту країни — міжнародних відносин — у залі, де чекали Д. Медведєва, було найбільше. Усі перші ряди були зайняті майбутніми дипломатами та ще юристами. Далі розмістили істориків, філософів і політологів. Студентів-журналістів в залі не було. 
 

Дмитро Медведєв відразу підкупив молодь своєю лаконічністю та специфічним почуттям гумору. Замість лекції, якої чекали студенти, про що вони зізнавались журналістам, він відразу перейшов до запитань-відповідей у дуже демократичному форматі. Студентів найпрестижнішого вузу країни мало цікавили нагальні проблеми країни, мабуть, тому що в них їх просто немає. Здебільшого їх цікавив навіть не Медведєв-президент, а Медведєв-юрист і «реформатор» юриспруденції в Росії. Українські студенти запитували президента іншої країни про перспективи судової системи в Росії, про його погляд на болонську систему, про можливості покращення роботи юриста, про улюблені книги і методи боротьби з тероризмом. Очевидно, така вузька тематика запитань була зумовлена тим, що найближче до мікрофонів були саме юристи та міжнародники. 
 

Щоправда, декілька раціональних зерен таки впали на «російський грунт» і на запитання про наміри Росії щодо Чорноморського флоту Дмитро Медведєв запевнив, що активних дій того не буде, але гарантій не дав. «Як відомо, Остап Бендер казав, що гарантії дає тільки страховий полюс, а якщо серйозно, то Росія не порушуватиме міжнародних угод та резолюій, адже це не в її інтересах», — наголосив він. Також російський президент заявив, що Росію «цілком влаштує позаблоковий, абсолютно нейтральний статус України, але він буде щасливий запросити Україну до Організації колективної безпеки». 
 

На зустрічі російського гостя з молоддю були присутні і міністри освіти та науки України та Росії. Дмитро Табачник та Андрій Фурсенко підбадьорливо посміхалися, очевидно радіючи тому, що ніхто на запитав президента Росії про становище української молоді в його країні, про їхні можливості здобувати освіту українською мовою, читати нею книжки та інше. Спілкуванням з Медведєвим залишились незадоволені тільки історики і політологи. За їхніми словами, їм не дали запитати про ставлення політика до визнання Голодомору геноцидом українського народу.
 

Після майбутній дипломатів та юристів на президента чекали випускники іншої школи – мільярдерів. Медведєв та Янукович зібралися в «Хаяті» на VII україно-російському економічному форумі в оточення найвпливовіших бізнесменів та менеджерів обох країн. З української сторони великий бізнес представляли президент групи «енергетичний стандарт» Костянтин Григоришин, власник “DCH Group» Олександр Ярославський, олігархи Віктор Пінчук, Рінат Ахметов і навіть Дмитро Фірташ, який вперше публічно з’явився після президентських виборів. 
 

Своєрідною ілюстрацією була відсутність на форумі співвласника “Індустріального союзу Донбасу” Сергія Тарута і групи "Приват" – Ігоря Коломойського. Росію представляв близький до Кремля олігарх Олег Дерипаска, голова ВТБ-банку Андрій Костін, голова «Сбербанку Росії» та керівник «Газпрому».
 

Економічний Форум почався з традиційного компліменту господарів гостю — Віктор Янукович відзначив покращення двосторонніх відносин та можливості, які це відкриває для великого бізнесу. Але далі стало гарячіше. Слово дали бізнесменам і зайшлося про проблеми, зокрема, про заборону Росії на транзит через свою територію газу із Середньої Азії. Відразу кілька учасників форуму вголос заявили про свої труднощі через це вето, зокрема, Костянтин Григоришин та Юрій Бойко.

Президент Росії не дав чіткої відповіді на звернення українського бізнесу. «Це тема, яка ніколи не виключається, але вона ніколи не буває двосторонньою, вона завжди носить тристоронній характер. Обговорювати цю тему можна, вона, безумовно, не закрита, але хотів би просто звернути увагу на те, що це повинно бути взаємовигідно і вкладатися у ту стратегію розвитку газової галузі та газового експорту, яка існує в Росії», — між іншим зазначив він. У відповідь Віктор Янукович «попросив Дмитра Анатолійовича врахувати, що Україна не сама пішла з середньоазіатського ринку». «Україну звідти виштовхали. Ми нікому жодних претензій не ставимо і не можемо, звичайно, ставити, але хотіли б повернутися до цього питання і обговорювати його», — наполегливо і впевнено сказав він. 
 

Дмитро Фірташ, який не брав слова на форумі, зізнався кореспонденту ГолосUA, що повністю солідарний з українськими колегами. «Україна повинна повернути собі Казахстан, Туркменистан, Узбекистан. Це дуже добре для української промисловості, тому що всі підприємства на цьому заробляють і непогано. Я хочу нагадати, що до 2007 року Україна постачала тільки в Туркменістан на 1,5 – 2 мільярди доларів товарів українських, а сьогодні ми не знаємо куди діти свою продукцію. Для нас правильно і вигідно повернути собі ці ринки», — наголосив бізнесмен. Водночас він визнав, що забрати в Росії те, що «вона вже з’їла, буде дуже важко». «Але судячи з того, що ці питання піднімаються, вони будуть вирішені», — зазначив він.
 

Економічний форум закінчився, продемонструвавши, що Україна легко поступається геополітичними та гуманітарними інтересами, але готова відстоювати бізнесові. Та, очевидно, що у відповідь Росія поступатися не збирається. Адже поки російського президента з «хлібом-сіллю» зустрічали в Києві, в білокам’яній керуючий справами президента Росії Володимир Кожин заявив, що РФ наполягатиме на визнанні Україною права власності Російської Федерації на все майно колишнього СРСР за кордоном. За його словами, у цій справі «немає поля для компромісу” і він вже бачить відповідні зрушення в цьому плані в діючої української влади. "Я думаю, що Медведєв буде обговорювати це питання з президентом Януковичем і сподіваюся, що юридично воно отримає вирішення у найближчий час", — заявив російський чиновник. 

 

Читайте также по теме