Для того, щоб представники української влади почали активно роздавати доручення один одному на кшталт: "Негайно втрутитися в ситуацію, пов`язану з Артеком!", потрібна була дрібничка — аби російське інформ-агенство "РІА-новості" влаштувало телеміст “Москва-Київ” на тему "Як і яким зберегти Артек". Щоправда, невідомо, чи виявляться дійовими ці доручення, чи "як завжди", але спілкування у тісному колі "з Москвою" таки дає свій ефект. Зазначимо в дужках, що коли директор Міжнародного дитячого центру "Артек" Борис Новожилов, який нині госпіталізований із серцевим нападом, проводив прес-конференцію в українському агенсттві УНІАН, журналісти реагували на це досить мляво. Зовсім інші показники інформативності демонструють вітчизняні засоби масової коли у справу втручаються російські колеги — значить, тема дійсно варта уваги, міркують, напевно, деякі редактори. Отже, "Артек" нарешті буцім-то взялися рятувати. Як?
Наприклад, народний депутат від "НУ-НС", голова бюджетного підкомітету Кирило Куліков пропонує ухвалити відповідний законопроект, аби фінансування табору здійснювалось окремим рядком в бюджеті, як це й було колись. Чудова ідея, якщо не враховувати терміни й політичні "особливості" його ухвалення, а також забути про те, що "Артеку" потрібні гроші "на вчора". Усе, що можна зробити "сьогодні" це перерозподілити бюджетні кошти, вважає пан Куліков: "Я беру на себе зобов`язання звернути увагу моїх колег на таку необхідність вже найближчої середи, коли збиратиметься комітет. Думаю, це цілкком реально — перерозподілити бюджетні кошти таким чином, аби "Артек" у 2009 році зміг вижити".
Як зазначають працівники дитячого центру, найболючіше питання — відчуження земель табору — залишається гострим і таким, що його замовчують можновладці. Суперечки за дитячу приморську зону не припиняються ані на день. "Я почув про цю проблему від міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, — каже Кирило Куліков, — і переконаний, що невдовзі ми зможемо перевірити діяльність Гурзуфської селищної ради, яка зазіхала на землі "Артеку". і навести лад".
Виходить, що українська влада майже наблизилась до порятунку табору, тільки чомусь самі артеківці про це не здогадуються. В будь-якому випадку, українські можновладці дали чудовий привід їхнім колегам з Росії, а також з усієї Європи (лист від Європейської ради дитячих таборів було надіслано українському Президенту і уряду) думати, що наша держава не здатна впоратись навіть із збереженням найвідомішого в світі дитячого центру, не кажучи вже про його розвиток і розбудову. Крім того, в цьому плані Україна не виконує зобов`язань, взятих на себе перед ЮНЕСКО.
Виконавчий директор видавничого дому "Собеседник", колишній куратор "Артеку" від ЦК ВКПБ Сергій Циганов порадив Україні зібрати раду представників інших країн пострадянського простору, аби разом вирішити долю центру. "Ми готові допомогти і чекаємо ваших пропозицій, — сказав пан Циганов. — "Артек" для нас дуже важливий, але я розумію, що в умовах ринку капіталістична держава не може собі дозволити утримувати структуру, подібну "Артеку". Що далі з ним робити питання дуже непросте. Адже в сучасних умовах фінансування здійснюється за іншими принципами і, я думаю, що в даному випадку воно має здійснюватись під конкретну програму реформування. Це питання чисто "українське" і вимагає вирішення на державному рівні", — зазначив Сергій Циганов.
Крім того, аби допомогти українським колегам, у Всеросійському дитячому центрі "Орленок" вже "збирають гроші, речі, все необхідне", про що повідомив директор центру Олександр Джеус. Він наївно додав, що не варто приймати законів, це, мовляв, марудна справа, краще прийняти відповідну постанову Кабінету Міністрів про збереження табору. Нагадаємо, що постанов Кабміну з цього приводу у нас існує аж дві. От лише практичного сенсу з них немає ніякого. Про що й говорять працівники "Артеку": "Зберегти табір просто — варто лише виконувати вже існуючі нормативні акти і надавати фінансування, згідно з ними".
Учасники дискусії дійшли логічного висновку, що потрібно негайно вирішити ситуацію, аби повернути "Артеку" славу унікального й неповторного дитячого центру. От тільки чи буде вирішувати цю ситуацію Україна, що було б цілком справедливо, чи Росія, чи всі колишні республіки разом — поки що не відомо.