Без несподіванок…

Одна бійка, дві блокади, два мітинги під стінами парламенту — сьома сесія Верховної Ради шостого скликання стартувала з усіма атрибутами української традиційної політики. Голова парламенту Володимир Литвин заявив, що VII сесія стане переломною для України, Президент Віктор Янукович закликав всі політичні сили об’єднатися для проведення реформ, а лідер опозиційних сил Юлія Тимошенко запропонувала українцям об’єднатися проти влади і голосувати за опозицію на місцевих виборах.

Початок нової, сьомої, сесії парламенту шостого скликання пройшов, як і очікувалось, не безхмарно. Опозиція не відступила від своєї вимоги розглянути питання про мораторій на підвищення комунальних тарифів в перший же пленарний день. На своїх місцях бютівці розстелили кілька плакатів з гаслами: "зростаючі ціни — геноцид українців", "Стоп комунальному і газовому хаосу" і т.д. Прибулі на відкриття сесії Президент, Прем’єр-міністр з повним складом уряду та інші топ-чиновники спостерігали дивну картину — "регіонали" блокували бютівців, які хотіли заблокувати трибуну.

Напередодні, як відомо, фракція БЮТ заявила, що вдасться до блокування трибуни Верховної Ради, якщо у порядок денний не буде внесено "опозиційні" питання: мораторії на підвищення пенсійного віку для жінок та ціни газу для населення, проект закону про податкові канікули для малого бізнесу, про ситуацію навколо претензій "Росукренерго" тощо. Як виявилося, у понеділок увечері голова фракції БЮТ Іван Кириленко та віце–спікер від БЮТ Микола Томенко досягли з керівником фракції Партії регіонів Олександром Єфремовим компромісу: у перший день сесії, під акомпанемент вуличних мітингів, Верховна Рада таки розгляне два питання від опозиції — щодо мораторію на підвищення цін на газ та житлово–комунальні послуги, а також щодо енергетичної безпеки і рішення Стокгольмського арбітражу. Але за ніч ситуація перегралася і Блок Тимошенко вирішив усе одно блокувати трибуну. Хоча, скажімо, той же Микола Томенко голосував проти цього рішення, бо «в парламенті бажано працювати головою, а не кулаками». "Зрозуміло, що центр прийняття рішень БЮТ знаходиться не в парламенті", — констатував спікер Володимир Литвин.

У цей же час до будівлі Верховної Ради стали сходитися перші мітингувальники, сюди підтяглися і основні сили міліції. Рух по вулиці Грушевського перекрили остаточно, перегородивши її металевими щитами. Підхід до площі перед будівлею парламенту з боку Маріїнського палацу теж вивився перекритий щитами, між якими прогулювалися близько 20 бійців ЗМОПу в повній бойовій амуніції. Порядок допуску людей всередину периметра точнісінько повторював той, що діяв у квітні, в день ратифікації "харківських угод" : на площу пропускали тільки організовані групи мітингувальників від Партії регіонів і тих, хто співпрацює з коаліцією. Співробітники міліції так старалися, що інколи не перепиняли навіть депутатів.

Право голосу перебрав Президент країни Віктор Янукович."Починається новий політичний сезон, починається нова сесія Верховної Ради. Які виклики стоять перед нашою країною? Ми на ці виклики повинні дати відповідь. Перш за все одне з головних питань — це питання боротьби з економічною кризою. Із кризою, яка ось вже більше двох років вирує в світі ", — не встаючи з президентського крісла почав свій виступ Віктор Янукович. Глава держави повідомив депутатам, що за перше півріччя внутрішній валовий продукт виріс більш ніж на 6%, а рівень виробництва — більш ніж на 11%. "Але це тільки перші ознаки відновлення економіки", — підкреслив Віктор Янукович. Президент закликав опозиційні сили до консолідації та конструктивної роботи. "Звертаючись до народних депутатів, я також хотів би сказати, що для мене немає значення, коаліція ви чи опозиція", — сказав він. 

На відміну від свого лідера, прем’єр Микола Азаров від гострих стріл на адресу опозиції не відмовився, традиційно звинувативши її в руйнуванні країни, мільярдних боргах і т.д. Кілька вигуків у відповідь: "Ганьба!" дуже швидко змовкли. Слово взяв спікер парламенту. Володимир Михайлович звинуватив опозицію у зриві домовленостей — мовляв, вчора на погоджувальній раді всі конфліктні питання були вирішені, але потім втрутилось "позапарламентське джерело конфлікту" — і трибуна виявилася заблокованою.

Оскільки компромісу досягнуто так і не було, депутати взяли півгодинну перерву. В цей час група депутатів від БЮТ спробувала зайти до президії парламенту, вимагаючи виконання своїх умов та погрожуючи блокуванням парламенту. Свою акцію вони продовжили й після того, як відбулося голосування щодо мораторію на збільшення ціни газу, комунальних тарифів і проїзду в транспорті. Чотири проекти соціальних постанов, які йшли в розріз із політикою уряду Партії регіонів, не отримали належної підтримки. Цікаво, що серед авторів проектів, крім опозиції, виступив і лідер фракції КПУ Петро Симоненко. Саме проект КПУ набрав порівняно найбільше голосів — 200.

Всенародний і обговорений…

Після з”ясування стосунків між коаліцією і опозицією, міністр фінансів Федір Ярошенко представив парламентаріям результати всенародного обговорення проекту Податкового кодексу. Опозиція заявила, що в очі не бачила доопрацьованого проекту, а тому, мовляв, нічого обговорювати. Керівник фракції Партії регіонів Олександр Єфремов запевнив, що ознайомитись із проектом Податкового кодексу мали змогу усі охочі, адже його опубліковано на офіційному інтернет-сайті уряду. Відтак, за його словами, опозиція приховує справжні мотиви своїх намірів щодо блокування. "Вони намагаються заблокувати саме Податковий кодекс. — наголосив головний парламентський регіонал. Зрештою, парламент скасував постанову про прийняття за основу першої редакції Податкового кодексу — таким чином, розглядати його доведеться з самого початку.

 

Читайте также по теме