size="2">Організація об’єднаних націй і її структурний підрозділ — Міжнародна організація праці (МОП) прогнозують, що у 2009 році загальна кількість осіб, які не матимуть роботи, складе 210 — 239 мільйонів. Про це йдеться у доповіді “Ситуація і перспективи світової економіки” , присвяченій тенденціям на ринку робочої сили. Значне підкріплення армії безробітних очікується на “східному фронті” — кількість людей, які, за оцінками МОП, втратять роботу у СНД та країнах Південно-Східної Європи, зросте на 35%. Особливе занепокоєння експертів викликає зростання безробіття серед молоді — в 2009 році його рівень може сягнути 14-15%.
size="2">Негативна динаміка рівня зайнятості спостерігається і в Європейському Союзі. Так, у Франції в першому кварталі 2009 року рівень безробіття зріс на 1,1% і складає зараз 8,7%. Загалом, у ЄС середній показник безробіття у квітні сягнув 8,6% проти 8,4% у березні. Як і у попередні місяці, найбільше людей не мають роботи в Іспанії — 17,4%, у Польщі — 7,8%. Менше всього безробітних має Голландія — 3%, однак тенденція до скорочення кількості робочих місць збереглася. Безробіття у Сполучених Штатах виросло до максимального за останню чверть століття показника — 8,9%. Комітет по відкритих ринках Федеральної резервної системи США прогнозує, що рівень безробіття до кінця року може сягнути 9,2 — 9,6%.
size="2">Натомість, в Україні ситуація на ринку праці, начебто, покращилася. Принаймні за інформацією уряду, рівень безробіття пішов на спад. Про це заявила Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, назвавши такий факт свідченням уповільнення кризових процесів в українській економіці. "За місяць (березень — ред.) майже на 100 тисяч стало менше безробітних. Значить, у країні створюються робочі місця", — сказала голова уряду. За її даними, зменшення безробіття фіксується в Україні вперше за останні місяці. Так, якщо на 1 березня, за її словами, у Фонді зайнятості було зафіксовано 924 тис. безробітних, то станом на 1 травня — 827 тис. громадян.
size="2">Доволі дивно виглядає така оптимістична оцінка занятості українців у контексті численних новин про скорочення персоналу на великих підприємствах промислових регіонів. Та й «ефективна кадрова політика» у приватних фірмах, коли відбуваються скорочення штату за рахунок реструктуризації і централізації підприємств, не може бути підгрунтям для того, щоб пересічні українці перестали втрачати роботу. Ці процеси, наприклад, спостерігаються у багатьох комерційних банках, справи у яких, як відомо, йдуть далеко не блискуче. Існує схожа практика і у бюджетній сфері, де відбувається скорочення пенсіонерів і працівників із неповною зайнятістю. Загалом незрозуміло, як саме у країні, що займає останнє в СНД місце у протидії кризі, можливе подібне економічне диво?
size="2">Народний депутат фракції Партії регіонів, міністр праці та соціальної політики опозиційного уряду Михайло Папієв вважає, що останнім часом в державі спостерігається тенденція до приховування справжнього рівня безробіття. "Останнім часом в Україні перестали реєструвати безробітних, або ж стали прикрашати цифри, які характеризують цей показник", — стверджує Михайло Папієв. За його словами, на 1 листопада 2008 року, коли влада публічно визнала економічну кризу, в державі було 560,5 тис зареєстрованих безробітних, на 1 грудня – 694,8 тис, на 1 січня нинішнього року – вже 876,2 тис, а на 1 лютого – 930 тис. "А далі зі статистикою починають робитися незрозумілі речі. Станом на 1 березня кількість зареєстрованих безробітних зменшилася до 924,8 тис, а за останньою оперативною інформацією, взагалі скоротилася до 878,8 тис", – дивується народний депутат.
size="2">Втім директор Державного центру зайнятості Володимир Галицький спростував слова депутата-регіонала про те, що рівень безробіття в Україні приховується. За словами Володимира Галицького, сьогодні рівень безробіття в Україні не перевищує рівень 2006 року. «У нас безробіття нижче, ніж у 2004 році, нижче, ніж у 2005 році, і сьогодні, навіть, нижче, ніж у 2006 році», — наголосив він.
size="2">На думку експерта Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександри Бетлій, реальний рівень безробіття перебуває десь посередині між твердженнями політиків, даними Держкомстату та МОП. «В Україні існує практика двох оцінок рівня безробіття, за даними Держкомстату (офіційний рівень) і МОП. Обидві відображують «відкрите» безробіття. Приховане ж безробіття ці оцінки не включають — а це люди, які перебувають у вимушених неоплачуваних відпустках, або працюють за скороченим графіком. На сьогодні важко оцінити саме цю частку безробіття», — вважає Олександра Бетлій.
size="2">Безперечно, держава намагається не втратити контроль над ситуацією, та сяк-так допомогти тим, хто вже втратив роботу. Верховною Радою ухвалений Закон "Про заходи щодо подолання наслідків фінансово-економічної кризи в сфері соціального захисту, оплати праці та зайнятості населення». Зокрема, відповідно до нього, безробітні, які перебувають на обліку в центрі зайнятості, а також працівники підприємств, які отримують допомогу з часткового безробіття, мають право на отримання матеріальної допомоги для переїзду з метою працевлаштування, ведення підприємницької діяльності у важкодоступні та депресивні регіони. Буквально днями ухвалений Закон «Про внесення змін до закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (щодо припинення трудового договору за угодою сторін)». Зміни до зазначеного закону спрямовані на відновлення соціального захисту прав громадян, які звільнилися з роботи за угодою сторін, визнання їх такими, що втратили роботу з незалежних від них обставин, забезпечення виплати їм допомоги по безробіттю з восьмого дня після реєстрації застрахованої особи в державній службі зайнятості.
size="2">Напрямків, у яких Україна може рухатись, вирішуючи проблему безробіття, насправді багато. Важливо лише їх розгледіти і докласти зусилля до дійсно ефективного. Іноземні та вітчизняні фахівці мають низку рекомендацій для вирішення проблеми, серед таких — спрямування безробітних на соціальні роботи, наприклад будівництво доріг, перекваліфікація, та інші. Багато ж наших співгромадян звикли вирішувати свої проблеми самі, не чекаючи «милості від природи».
size="2">Ну, а «приємні новини» ніколи не завадять. У цьому сенсі інформація про перемоги уряду на фронті боротьби з безробіттям в Україні, безумовно, несе чималий позитив, вберігаючи українців від зайвих стресів.
Читайте также по теме