Боргова яма з позитивним сигналом

Виділення Україні чергового кредиту від Міжнародного валютного фонду залишається серед найважливіших тем. В цілому аналітики позитивно оцінюють це рішення, хоча деякі з них погоджуються, що радіти особливо нічому — Україна залазить у чергові борги. 

Зрештою саме за кредитну політику нинішня влада критикувала уряд Юлії Тимошенко, запевняючи, що Україна і без міжнародної допомоги зможе вийти з важкої ситуації. "Скажіть будь ласка, а навіщо нам ці кредити. Перш, ніж брати гроші, ми повинні побачити програму, куди ми ці гроші будемо направляти", — говорив в 2009 році тоді ще кандидат у Президенти України Віктор Янукович. Під час виборчої кампанії Віктор Янукович не раз заявляв: "Кредити МВФ — захід вимушений, що перетворюється для вітчизняної економіки на сильнодіючий наркотик". Однак сам політик чудово розумів, що без грошей ззовні Україні з фінансової ями не вибратися. І можливо саме тому уже нова влада не тільки звернулась до фонду, але запозичила у Росії, чиї умови та відсотки значно вищі ні у міжнародного позичальника….. Проте більшість погоджується, що без грошей МВФ нам просто не буде чим закрити величезну дірку у бюджету та змусити розпочати роботу основні галузі економіки. Якщо вдало "запустити" наше виробництво. якщо здійснити правильні кроки, то кредит ми зможемо віддавати без особливих наслідків, наголошують економісти…

Як відомо, Міжнародний валютний фонд позичив Україні 15,15 мільярда доларів.  Україна вже отримала близько 1,89 мільярда доларів. Як уряд збирається використати гроші МФВ до кінця ще не зрозуміло. Однак перші коментарі з Кабінету міністрів дозволяють спрогнозувати, що кредитними грошима не тільки заткнуть бюджетні діри, а й оплатять інші кредити.

Рішення про надання чергового кредиту МВФ є позитивним, вважають в інвестиційній групі "Сократ". "Продовження співпраці з МВФ і надання кредитної лінії сприятливо вплине на фінансову систему України і стійкість банківської системи, а також буде сприяти розробці надійної грошово-кредитної політики", — запевняють аналітики. Крім того, йдеться в огляді компанії, зарахування частини наданого кредиту в резерви Національного банку України дозволить зміцнити позиції центрального банку на валютному ринку. 

Відкриття кредитної лінії від Міжнародного валютного фонду дасть можливість Україні вирішити проблеми з бюджетним дефіцитом, поліпшити ситуацію з платіжним балансом. Однак потрібно розуміти, що є й зворотна сторона медалі — по-перше, це взяті на себе Україною зобов’язання з проведення реформ,- а саме податкової та пенсійної, реалізація яких буде проходити у непростих соціальних і політичних умовах. По-друге, це збільшення державного боргу країни. Кредит від МВФ частково піде в бюджет, а частково — до Національного банку України, — зазначила провідний дослідник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій. За її словами, йдеться про 2-3 мільярди, які підуть в бюджет країни. "Кошти, які підуть в бюджет, частково підуть на виплати зовнішнього боргуі його обслуговування, тому що ми платимо відсотки і маємо повернути окремі кредити, отримані раніше. Крім того, можливо, буде повернено кредит ВТБ, частково це піде на фінансування якихось поточних потреб та видатків, які передбачені в Державному бюджеті", — спрогнозувала експерт.

В уряді дещо заплутались з приводу використання коштів … Так, Прем’єр-міністр Микола Азаров і віце-прем’єр Сергій Тігіпко озвучили різні схеми витрачання коштів МВФ. Микола Азаров заявив,що 80% коштів, виділених МВФ Україні, уряд спрямує на стабілізацію економічної ситуації в державі і на модернізацію національної економіки. "Ми не плануємо спрямовувати ці гроші на фінансування дефіциту бюджету — на ці цілі піде всього лише близько 20% від загальної суми траншу, а 80% буде вкладено в серйозні програми модернізації нашої економіки", — зазначив він. За його словами, особливу увагу буде приділено програмі з енергозбереження. 

У той же час за версією віце-прем’єра Сергія Тігіпка, перший транш кредиту у розмірі 1,89 млрд. доларів (12% від усієї суми) піде на збільшення золотовалютних резервів НБУ і часткове покриття дефіциту бюджету цього року. Отримання другого траншу заплановано на кінець грудня і з наступного року всі без винятку кошти будуть спрямовані тільки на поповнення золотовалютних резервів НБУ. Першочергова мета таких дій — стабілізація гривні.

Президент Українського союзу промисловців і підприємців, народний депутат (Партія регіонів) Анатолій Кінах зазначає, що уряд України не провів належну оцінку причин, які зумовили потребу нового запозичення від Міжнародного валютного фонду. Депутат, зокрема, висловив стурбованість відсутністю тако оцінки, а також непрозорим процесом затвердження умов кредиту. "Хоча сума зовнішніх боргів України на сьогодні складає близько 35% ВВП і не є критичною, питання" яким чином будемо віддавати борги? "- Завжди повинне знаходити відповідь", — наголосив голова УСПП. "Не можна розраховуватися за борги новими боргами", — переконаний Анатолій Кінах.

На українському ринку акцій звістка про надання МВФ Україні кредиту викликала пожвавлення і підвищенням фондових індексів України. Проте, в цілому обсяги торгів залишалися досить низькими. Тим не менш, новий кредит — це все-таки кредит. Як Україна буде його повертати… Однією з умов для його отримання було підвищення тарифів на природний газ для населення і теплокомуненерго. Крім того, в день підписання Харківських домовленостей з Росією щодо перебування Чорноморського флоту Росії у Криму і вартості російського газу для України Віктор Янукович запевняв, що тепер до кінця 2010 року зростання цін на газ українцям не загрожує. Але тепер небезпека того, що в майбутньому багато українців просто не зможуть платити за газ, дуже висока. Так, за даними соціологічного опитування, проведеного в липні Інститутом Горшеніна, після підвищення цін на газ до 30% населення не зможуть оплатити його вартість. Зростання цін на опалення і гарячу воду призведе до збільшення числа боржників до 40%. З урахуванням запропонованої Сергієм Тігіпком практики штрафування боржників, можна сказати, що борговий зашморг шиї пересічного українця затягується дедалі тугіше. 

Ще однією з вимог МВФ є скасування постанов уряду Юлії Тимошенко в частині державного регулювання цін на основні продукти харчування. Як результат — навіть міністр аграрної політики Микола Присяжнюк визнає, що можуть зрости ціни на хліб. Як це зможе забезпечити "підвищення добробуту українців" схоже, знає один тільки уряд. /> Посилаючись на дані Міністерства фінансів, Микола Івченко зазначає, що на кінець червня державний і гарантований державою борг України становив 340,658 млрд.грн., ( 43,08 млрд.дол.), що складає 31,4% від прогнозного ВВП цього року. З урахуванням уже отриманого Україною кредиту в розмірі 1,902 млрд.долар., а також з урахуванням ще 2 млрд., які Україна може отримати ближче до кінця року, зростання внутрішнього державного боргу, державний і гарантований державою борг на кінець 2010 року може скласти близько 40% від ВВП. "За мірками європейських країн — це помірний показник. Однак, з врахуванням того, що в Україні зовсім недавно (у 2008 році) цей показник становив усього 19,9% від ВВП, можна зрозуміти всю серйозність того, що відбувається. Україна поступово залазить у боргову яму" , — вважає він.

Критичним є лише перший транш від МВФ, переконана провідний дослідник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Олександра Бетлій. Вона пояснила свою точку зору тим, що перший транш потрібен для того, щоб закрити дірку в бюджеті і профінансувати витрати, вже закладені до бюджету. Наступні транші кредиту, на її думку, є більш іміджевими. "Якщо МВФ відмовить в цих кредитах, то це надзвичайно негативно вплине на імідж України для інвесторів та інших міжнародних фінансових організацій, наприклад для Світового банку, Європейської комісії тощо. Тобто, кредитні частки наступних років є більш критичними для іміджу України, але не для економічної та фіскальної ситуації в країні ", — вважає Бетлій. 

У позитивному впливі кредиту переконана головний економіст інвесткомпанії “Dragon Capital” Олена Белан. На її думку зміцнення національної валюти, якому буде сприяти кредит МВФ, справить позитивний вплив на економіку України. "Не йдеться про те, що кредит МВФ напряму буде зміцнювати гривню. На валютний ринок ці кошти не підуть. Однак вони дозволять Національному банку України реагувати на девальваційний тиск, коли він буде виникати. Крім того, співпраця з МВФ буде сприяти припливу боргового капіталу та іноземних інвестицій, а значить і зміцненню гривні. Для української економіки поступове зміцнення національної валюти буде позитивним моментом ", — зазначила експерт.

"Кредит — це дуже добре і справа навіть не в розмірі кредиту, а в тому, що МВФ ще раз підтвердив, що вважає Україну надійним партнером. Фонд бачить, що в України є перспективи оздоровлення, зростання, виходу на ринки з новою продукцією і т. д ", — зазначив економіст Віктор Лисицький. Експерт вважає, що МВФ надіслало позитивний сигнал закордонним інвесторам. "Перш за все, це дуже важливий сигнал для наших зарубіжних партнерів, що відбулися і потенційних інвесторів. Відповідно, це позитивний сигнал і для нашого бізнесу, що означає, що нас не кинули і вважають гідними партнерами", — заявив він. "Цей кредит МВФ повинен дати можливість владі вирішити найгостріші проблеми розвитку нашого бізнесу. У першу чергу йдеться про сфери бізнесу, які представляють наші конкурентні переваги. Тільки розвиток кластерів, в яких є наші переваги, дозволить нам істотно, радикально відродити експорт і змінити якість нашого зростання ", — додав експерт.

 

Читайте также по теме