Бюджет-2011: на роздоріжжі…

Не встигли у парламенті розібратись із суперечливим Податковим кодексом, як на обрії “намалювався” держбюджет на наступний рік… Втім очікувати на легше та “гнучкіше” ухвалення цього документа у порівнянні з кодексом, що викликав хвилю протестів на вулицях України, не варто. Так, опозиція уже заявила про зрив бюджетного процесу. За словами представників фракції “БЮТ-Батьківщина”, бюджет неможливо приймати на основі нового Податкового кодексу, який досі не підписаний Президентом і не сприймається у суспільстві. Водночас провладні фракції наполягають, що питання залежатиме від Кабінету міністрів, який повинен на цьому тижні подати проект основного фінансового документа країни до парламенту. При цьому у Партії регіонів запевняють, що Президент підпише Податковий кодекс, а тому сподіватися на те, що бюджет буде сформовано на старій податковій основі, не варто.

“Я думаю, що велика робота, проведена над Податковим кодексом, не повинна залишитися без уваги. З деяких питань, по яких Президент вже зробив зауваження, може вестися подальша робота. І у нас є два варіанти: Президент підписує Податковий кодекс і може одночасно внести до Верховної Ради зміни до нього, або він ветує його, і тоді ситуація ускладнюється. Весь бюджет потрібно буде готувати на старій податковій базі”, — сказав голова парламентської фракції Партії регіонів Олександр Єфремов на засіданні погоджувальної ради керівників парламентських комітетів та фракцій. При цьому він не виключив, що якщо глава держави підпише Податковий кодекс, а уряд внесе на розгляд до Верховної Ради проект бюджету, то “ми зможемо прийняти бюджет в терміни до 24 грудня”.  

Ймовірність такого розвитку подій підтвердив і Голова Верховної Ради Володимир Литвин. За його словами, проект державного бюджету на 2011 рік буде прийнятий за основу 23-24 грудня. “Я оптиміст. У нас з міністерством фінансів були плани розрахунків. Планувалося, що бюджет буде внесений до Верховної Ради до 1 грудня. Представлення проекту держбюджету в парламенті було заплановане на 2-3 грудня. 14-15 грудня ми б прийняли його в першому читанні, а в 20-х числах — в другому”, — повідомив він. /> Однак, зараз, за словами Голови Верховної Ради, ситуація змінилась через “невизначену позицію влади щодо Податкового кодексу”. У цьому зв'язку, Володимир Литвин припустив, що представлення бюджету може відбутися 8 грудня на позачерговому засіданні парламенту.

Водночас коментуючи перспективи підписання Податкового кодексу керівник парламенту не став довго розводитися, наголосивши, що до цього документа слід ставитися, як до “уже здійсненого факту”.
Представників опозиції таке пояснення зовсім не влаштувало. Так, за словами голови фракції “БЮТ-Батьківщини” Івана Кириленка Податковий кодекс у жодному разі не повинен набути чинності з 1 січня наступного року. В опозиції пропонують не долати вето Президента на Податковий кодекс і дати йому відлежатися ще рік. При цьому бютівець наголосив, що його фракція всіляко підтримує своєчасне ухвалення бюджету на 2011 рік і навіть готова поступитися середою (день, коли порядок денний формують представники парламентської меншості – ред.) для “благих намірів”.

Крім того, за словами депутата, вносити проект державного бюджету на наступний рік слід на тій чинній податковій основі, а не на новій. “Писати бюджет на підставі нового Податкового кодексу, який навіть ще не існує, означає створити хаос в країні. Подивіться, який ажіотаж викликав Податковий кодекс, скільки збурення через нього. Як ми можемо прийняти бюджет на податковій основі, яка не тільки не підтримується в суспільстві, але й не сприймається більшістю провідних експертів? ”, — підкреслив політик.

Більше того, опозиціонери будуть вимагати відставки уряду, як такого, що не зміг продемонструвати свою спроможність у податковій і бюджетній політиці. “Наша вимога чітка і зрозуміла – відповідальність всього уряду. І якщо Президент ветує Податковий кодекс, а ми вимагаємо такого вето, то повинна бути відповідальність цього уряду на чолі з Прем'єр-міністром”, — сказав віце-спікер Микола Томенко на брифінгу після погоджувальної ради. Політик пояснив, що такий крок необхідний, оскільки уряд не пройшов випробування податковою реформою.

Тим часом в Кабінеті Міністрів озвучили ще більш ранні строки ухвалення дербюджету. Так, за словами Прем'єр-міністра Миколи Азарова, головний фінансовий документ наступного року має бути ухвалений до 20 грудня, при цьому він наголосив, що підписання Податкового кодексу жодним чином не вплине на цей процес.

Чи буде ухвалений бюджет в обіцяні строки, можна буде зрозуміти уже з середини цього пленарного тижня. Адже саме у четверг очікують підпису або вето Віктора Януковича на Податковий кодекс. У цей же час до сесійної зали повинен надійти бюджетний проект. От тільки не зрозуміло, як узгодяться підходи опозиції, провладних фракцій та уряду, бо поки що, схоже, у них різний погляд і щодо дат, і щодо відповідальності за зрив бюджетного процесу.

 

Читайте также по теме