Під таким гаслом, яке сьогодні актуальне, як ніколи, наступного тижня у місті Лева пройде 17-ий міжнародний форум видавців, який має статус національного. Беззаперечно, ця подія є чи не найвизначнішою з усіх книжкових та літературних подій, що їх в Україні з’являється дедалі більше, і водночас, посідає чільне місце серед найбільших книжковий форумів у Східній Європі.
Ініціаторами і організаторами Форуму видавців у Львові багато років поспіль є громадська організація «Форум видавців», львівські міська та обласна ради, обласна державна адміністрація, Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів і Українська бібліотечна асоціація. Але щороку до події долучаються все більше й більше різних організації і партнерів не лише з України, а й з-за кордону, що є наочним підтвердженням надзвичайної популярності львівського Форуму і справжньої зацікавленості до книговидавничої сфери безпосередньо з боку читацької аудиторії. До речі, цього року за словами організаторів, на заходах, що відбуватимуться з 15 до 19 вересня, у Львові очікують понад 60000 відвідувачів, тобто потенційних читачів.
Зірковими гостями цьогорічного книжкового Форуму стануть Януш Леон Вишневський (Польща) та група АукцЫон (Росія), а почесними — Адріан Сливоцький (США) та о. Ксаверій Кнотц (Польща). У статусі спеціальних гостей запрошені Марек Краєвський, Кшиштоф Варга (Польща), Леонідас Донскіс (Литва), Терезія Мора (ФРН), Леонід Юзефовіч, Лев Рубінштейн, Борис Дубін, Михайло Фрідман, (Росія), Мирослав Маринович, Євген Бистрицький, Оксана Забужко, Юрій Андрухович, Ольга Богомолець, Тарас Чубай, гурти Даха-Браха і Перкалаба (Україна).
Усього ж, на Львівському Форумі чекають понад 790 учасників з 24 країн світу, а саме : Австрії, Азербайджану, Афганістану, Великобританії, Грузії, Данії, Ізраїлю, Іспанії, Латвії, Литви, Німеччини, Норвегії, Польщі, України, Росії, Румунії, Сербії, Сингапуру, Словаччини, Фінляндії, Хорватії, Чехії, Швеції та Швейцарії. А кількість зареєстрованих авторів – перевищила 290 осіб, котрі планують власноруч представити свої нові книжки, дати автограф-сесії, провести зустрічі із читачами тощо. Загалом, в рамках 17-го Форуму вдавців заплановано понад 400 різноманітних акцій – концертів, літературних вечорів, круглих столів, конференцій, презентацій, тренінгів і декілька масштабних акцій, про які варто було б розповісти детальніше.
Насамперед організатори відзначають 5-ий Міжнародний літературний фестиваль, який пройде в рамках програми Форуму видавців. За словами президента форуму Олександри Коваль, він порадує шанувальників друкованого слова відкриттям Молодої Республіки Поетів, а також ніччю поезії і музики нон-стоп та виступом гурту “АукцЫон”. Особливу увагу Олександра Коваль зосередила і на традиційному конкурсі „Найкраща книга Форуму – 2010”. Цього року за це почесне звання і призовий фонд у 50 тисяч гривень змагатимуться майже 300 книг-учасників від 65 заявлених видавництв з України та зарубіжжя.
Новацією львівського Форуму видавців стане бізнес-форум, у фокусі якого опиниться тема „українське книговидання в умовах кризи і під час змін.” На цю подію представники вітчизняного книговидавництва покладають особливі надії, адже спеціальний гість бізнес-форуму – американець Адріан Сливоцький, який проведе лекцію з майстер-класом, є одним з п’ятдесяти провідних світових бізнес-мислителів 2007 року і одним з двадцяти кращих бізнес-консультантів 2008 року.
Іще однією цікавою подією має стати Західноукраїнський бібліотечний форум, в якому візьмуть участь керівники національних бібліотек, директор Центральної бібліотечної системи західноукраїнських областей, керівництво Української бібліотечної Асоціації, програма „Бібліоміст”, а також відомі видавці і письменники. За задумом його організаторів, він має сприяти розвитку тісної співпраці між видавцями і бібліотечними установами за збільшення кола читачів і популяризації книги на території Західних регіонів України, а в подальшому, і по всій країні. Наразі, вони відзначають великі перспективи такої співпраці і позитивні результати. „У нас є єдина мета – підтримка читання в Україні, — запевнила виконавчий директор Української видавничої асоціації Ярослава Сочинська, — Ми хочемо спільно забезпечити гарантоване Конституцією України право на вільний і відкритий доступ інформації кожному громадянину країни.” /> Організатори наголошують на тому, що такий потужній і масштабний бібліотечний захід, який ставить за мету, об’єднати усі бібліотечні установи цілого регіону, буде організовано вперше в історії проведення львівського Форуму видавців.
Беззаперечно, з розмахом і масштабами львівського Форуму видавців поки що не зрівнятися жодному з існуючих в Україні книжкових ярмарків. Отже, й інтерес до нього – не лише з боку простих читачів, а й доволі відомих персон. Щороку тут бувають різні знаменитості й високопосадовці, щоправда останні, зазвичай, відвідують його інкогніто. На жаль, говорячи словами, віце президента Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександра Афоніна, „за усі 17 років існування Форуму, в Україні не знайшлося жодного з державних чиновників, який би з усією відповідальністю взяв під свою опіку розвиток книговидання в Україні”. Отож, і маємо те що маємо: видавництва закриваються, обсяги книговидання скорочуються, а інтерес молоді до книги втрачається. І не лише завдяки новітнім технологіям, а передусім, через відсутність єдиної державної програми розвитку і підтримки вітчизняного книговидання.
Тож, хочеться сподіватися, що цьогорічний львівський Форум видавців стане не просто місцем візитів для сановних осіб, аби продемонструвати, що вони ще не забули, як тримають у руках книжку, а насамперед „стане свідченням того, що вони прийшли подивитися — а що ж насправді відбувається у нинішньому книжковому світі України, — зазначає О. Афонін, — і нарешті спробувати розробити якісь конкретні рецепти руху до створення книжкової індустрії, а не до кулуарних посиденьок, до яких ми можемо опуститися за декілька років”.