Людмила Мыцай
14:53 15/11/2010

Чи матиме суспільство користь?

Найбільший замок XVII століття на Львівщині у Старому селі відтепер 49 років перебуватиме в управлінні директора мережі піцерій «ДеМанджаро» Михайла Риби. Угоду про передачу Старосільського замку в концесію підписано між головою Львівської обласної державної адміністрації Василем Горбалем та цим бізнесменом. Новий «власник» культурної спадщини запевняє, що дбатиме про неї, як того вимагає законодавство – зберігаючи замок для суспільства. Правда, при цьому він додає, що таки побудує на території історичної пам’ятки готель і заклади харчування. Вочевидь теж на благо суспільства?!

У Львівській облдержадміністрації запевнили, що Михайло Риба був єдиним претендентом на концесіонерство. За словами заступника голови Львівської облдержадміністрації Володимира Губицького, згідно з угодою концесіонер передовсім зобов’язаний виготовити проектно-кошторисну документацію на консервацію, реставрацію історичної пам’ятки та використання її для суспільних потреб. «Взагалі графік розписаний до 2015 року. Зокрема, у 2011 році концесіонер має розпочати підготовчий процес, тобто обгородити замок, вивезти звідти сміття, підготувати все для початку відповідлювальних робіт. У 2012 році підприємець має провести відповідні роботи на об’єкті, серед яких – вивести замок із аварійного стану, здійснити консервацію об’єкта, зміцнити фундаменти, підвести інженерні мережі, влаштувати водовідведення та каналізацію. У 2013 році заплановано ввести в експлуатацію першу чергу реставрованого об’єкта – північно-західну вежу. А вже в 2014-2015 роках підприємець продовжуватиме виконання робіт з реставрації та пристосування пам’ятки, а після їхнього завершення — має ввести об’єкт в експлуатацію», – повідомив Володимир Губицький. Він також підкреслив, що сама культурна пам’ятка залишиться в державній власності, а земля віддана в довгострокову оренду концесіонерові. 

Тим часом новий володар замку Михайло Риба каже, що це його перший досвід залучення інвестицій в історичну пам’ятку і основне його завдання на нинішньому етапі — збереження об’єкта. Правда, він не так яскраво описав свої плани щодо реставрації замку, як про це йдеться в угоді. Зокрема в замку він планує створити пізнавально-мистецький центр із художніми, творчими майстернями та закладами громадського харчування. «Ще ми розглядаємо варіант створення там готелю, а також каплички. Але це буде згодом, бо спочатку нам треба підготувати всю документацію, провести там досліди, археологічні розкопки, зміцнити стіни, реставрувати, консервувати сам замок, забезпечити техніку безпеки, тощо. Від сьогодні ми відповідаємо за цей замок, роботи в нас дуже багато. Ми також будемо сподіватися на підтримку облдержадміністрації, особливо це стосується виготовлення документації та проведення електрики і води до замку», — зазначив Михайло Риба. 

У свою чергу голова Львівської облдержадміністрації Василь Горбаль запевнив, що обласна влада візьметься за ремонт доріг у Старому селі та всіляко сприятиме концесіонерові. «Хоч держава іде шляхом спрощення отримання дозвільної документації, будуть і певні послаблення на державному рівні з погляду нормативних документів, що має полегшити роботу концесіонера. Тобто, обласна влада всіляко сприятиме тому, щоб було дотримано графіка, адже в цьому зацікавлена і громада, і концесіонер», — зазначив В. Горбаль. 

Варто зазначити, що на відновлення замку потрібно щонайменше 300 мільйонів гривень. Вкладати гроші Михайло Риба планує разом зі своїми партнерами. Каже, що вже має домовленість із дев’ятьма приватними організаціями, які готові профінансувати перші роботи. «Підприємці згодні перші три роки фінансувати відновлювальні роботи в замку. Скільки коштів вони готові вкласти і скільки я особисто, ще не можу сказати», — додав бізнесмен. 

За виконанням умов угоди з боку концесіонера стежитиме управління охорони культурної спадщини Лвівської облдержадміністрації, а також державний та громадський контроль. «Крім того, щокварталу комісія виїжджатиме до замку і перевірятиме, як просуваються справи. Звісно, крім контролю ми ще допомагатимемо концесіонеру у вирішенні питань, які виникатимуть», — зазначив Володимир Губицький. 

Нагадаємо, передача в концесію замку в Старому Селі, який є пам’яткою архітектури національного значення XVII століття, – це друга подія такого штибу в Україні. Спершу в концесію на початку цього ж року передали пам’ятку містобудування та архітектури національного значення – палац ХІХ століття в селі Тартаків Сокальського району. Тож суспільству, для якого нібито і робляться подібні акції, залишається сподіватись, що замки справді відремонтують і збережуть для наступних поколінь, не перетворивши їх на піцерії, торгові комплекси та місця, де роблять бізнес, а не історію. />  

Читайте также по теме