Верховна Рада вирішила згадати дитинство, прикинувшись неспроможною працювати на цьому тижні , як це робили школярі-хитруни, котрим не дуже хотілось іти на навчання і тому вони вигадували усілякі історії та прикидались хворими .Чи вдасться на наступному тижні парламенту нарешті відтворити більшість? Чи може краще випробовувати на міцність вже нову, створену після дострокових виборів коаліцію. Голос.UA запитав у представників політичних сил, як вони провели «хворіючий тиждень», чи утвориться на наступному довгоочікуваний союз та в якому форматі?
Леонід Грач (КПУ) переконаний, що сьогоднішня влада ділить апетитний пиріг і спостерігати за тим ласуванням просто не принесе результату: /> «Якщо говорити про коаліцію, то треба спершу запитати у «Великої четвірки», а це В.Ющенко, Ю.Тимошенко, В. Янукович та О. Мороз, чого вони досягли? Чого домоглися, пішовши у 2007 році на дострокові вибори. Коли вони будуть за це відповідати, адже зміни не відбулись у країні, а лише поглибились проблеми . Цей парламент може займатися лише блокуванням трибуни, топтатись на місці і більше нічого, тому сьогоднішня розкладка цілком очевидна — три олігархічні сили — НУ-НС з В.Ющенком, БЮТ на чолі з Ю. Тимошенко та Партія регіонів на чолі з В. Януковичем, затіяли війну і ділять між собою владу, як пиріг, чи то бюджет,чи то нерухомість, чи то земля. Тому лише вони будуть об’єднуватися і лише вони. КПУ з ними утворювати коаліцію апріорі не можна, тому, тоді це вже не КПУ. Якщо ця четвірка затіяла те, що вони затіяли, нехай тепер і вилазять з своєї ями самі.»
Леонід Грач вважає, що Україну нічого не врятує з точки зору політичної кризи, окрім дострокових виборів Президента, а згодом і парламентських виборів.
Стосовно обрання нового спікера політик зауважив, що голова парламенту це лише маріонетка, яка буде обслуговувати розбіжності між політичними силами, які сьогодні не більше, тому про обрання нового спікера говорити безрезультатно:
«Немає там ніякої політичної, як б, взялась за державне будівництво та подорожчання, вони будуть садити свого спікера і цей спікер буде їм вторити, як папуга! Я не берусь прогнозувати чи буде на наступному тижні коаліція, оскільки там «Темная ночь и только пули свистят…», а тому мені важко говорити про, що домовляться великі демократи.»
Андрій Парубій — НУНС вважає, що головне питання порядку денного тижня обрання спікера, а забавки у “коаліція-не коаліція” призведуть до чергових політичних інтриг:
« Люди ставлять перед депутатами дуже жорстке завдання, щоб парламент почав працювати та приймати антикризові закони. Тому, переконаний, що це позиція всіх у нашій фракції, що для нас вкрай важливе обрання спікера на початку наступного тижня аби мати можливість нарешті приймати антикризові закони. В першу чергу ми підтримуватимемо представника нашої політичної сили, але, якщо людина з інших фракцій буде компромісною та об’єктивною, ми не заперечуватимемо.»
А. Парубій зазначив, що стосовно утворення коаліції фракція НУ-НС має виражену та чітку позицію, що коаліціоутворюючими у парламенті є,, на сьогодні, Партія регіонів та БЮТ, відповідно в їхніх руках є ініціатива створення такого союзу:
«Наскільки мені відомо, жодних пропозицій до нашої партії не надходило, ми не ініціюємо у даному випадку створення коаліції, оскільки абсолютно спокійно уявляємо роботу парламенту і без розв’язання цього питання. Є набагато важливіші питання- обрання голови Верховної Ради, робота парламенту, а не забавки у воз’єднання, які, як показав час, не призводять ні до чого, окрім розпалювання політичних інтриг.»
Андрій Шкіль (БЮТ) висловився коротко, мовляв, для БЮТ важлива, перш за все, робота і ефективність, яку вона принесе:
«Для нас важливий не формат, а зміст коаліції, яка буде діяти, тобто наскільки вона буде дійовою та ефективною. Буде це формальна чи неформальна коаліція, і хто в ній буде значення немає.!»
Прогнозуючи кандидатів на посаду спікера, А.Шкіль зазначив, що персона спікера не є суттєвою.
«Є формат коаліції трьох -БЮТ,блок Литвина, НУ-НС, звичайно, що це Литвин, а у випадку формування широкої коаліції, якщо таку потрібно буде сформувати для порятунку від економічної кризи, тут питання Голови Верховної Ради не головне.»
Михайло Чечетов ( Партія регіонів) стверджує, що всі ключики від дверей — у Президента
«Не можна розглядати обрання спікера, як вихід з тупикової ситуації, яка склалась у результаті банкрутства помаранчевої коаліції. Вибір спікера не вирішує найголовнішої проблеми — створення ефективнодіючої системи влади. Ну, виберемо ми спікера, Кабінет Міністрів прийме бюджет? Ні, бо не буде коаліції. І ніхто в парламенті не візьме відповідальність за прийняття непопулярних рішень, а зараз у період кризи рішення потрібно приймати вкрай непопулярні. Тому обрання спікера потрібно розглядати у тісному взаємозв’язку зі створенням коаліції і з повною зміною влади на чолі з Тимошенко»
М. Чечетов упевнений, що «золота акція» на створення коаліції, нового уряду і виходу з тупика знаходиться в руках Президента.
«Я запевняю, що все в руках маленької фракції, чи навіть в її осколках, і цей осколок в руках Президента. Якщо В. Ющенко вставить ключ в механізм роботи парламенту і поверне його в сторону коаліції, то прийде наказ депутатам з НУ-НС проголосують за Івана Плюща, створиться коаліція і уряд Тимошенко піде у відставку, а якщо в іншу сторону сценарій зрозумілий-дострокові вибори.»
Отже, цілком можливо, що зважаючи на розбіжність у поглядах, нам слід очікувати у Верховній раді чергового запалення хитрощів та чергової демонстрації неспроможності українського політикуму домовитись в інтересах країни.