-
СОТ вже сьогодні не панацея від проблем світової торгівлі, а з часом взагалі може застаріти, — вважає американське видання “Newsweek” .
-
face="Times New Roman">size="2">Нещодавно, пише газета, в Женеві вкотре пройшла зустріч представників 153-х країн-членів СОТ, в якій вони безуспішно намагалися врятувати одні із найтриваліших та стомлюючих переговорів сучасної історії: вже більш, ніж 10 років СОТ прагне понизити торгові бар’єри для руху товарів та послуг. Цей рік, згідно із самовстановленими строками, має стати останнім для їхнього завершення. Але незважаючи на те, яких результатів буде досягнуто, для людей це нічого не змінить: насправді, торговельні переговори просувалися б набагато краще, якби СОТ просто напросто їх згорнула. — вважає видання.face="Times New Roman">size="2">Основною задачею нинішніх переговорів, які фактично є нескінченим продовженням славнозвісного раунду Доха, — дати торговельний поштовх країнам, що розвиваються. Ще у 2001-у році експерти із СОТ прогнозували, що скорочення торговельних бар’єрів вдвічіcolor="#333333">принесе близько 200 млн доларів доcolor="#333333">скарбниціcolor="#333333"> незрілих економік, що сьогодні становить близько 2% їхcolor="#333333">ньогоcolor="#333333"> загального виробництва.color="#333333">„face="Times New Roman">size="2">Само собою зрозуміло, що більшість із цих коштів не потрапить до таких держав, як Нігерія та Непал, а осяде в кишенях таких економікcolor="#333333">з бурхливим розвиткомcolor="#333333">, як, наприклад, бразильська чи китайська, які вже зробили величезні кроки у боротьбі із бідністю. До того ж учасники переговорів, аби вкластися у строк, скоріше за все погодяться виділити суму, яка буде набагато менше за згадані 2%”, — зазначаєcolor="#333333">газетаcolor="#333333">, додаючи, що чиновники із СОТ вже не раз намагалися всіма правдами та неправдами вкластися у строки встановленіcolor="#333333">ниcolor="#333333">ми ж, але без особливого успіху.color="#333333">face="Times New Roman">size="2">Якщо ж відволіктися від паралізованих торговельних переговорів між учасниками СОТ, то можна побачити зовсім іншу картину, — вважає газета. Насправді останнім часом СОТ, як організація, жодним чином не вплинула на економічну та торгову співпрацю між окремими державами: багато країн встигли підписати угоди про вільну торгівлю, в тому числі на регіональному рівні, причому набагато швидше, ніж це взагалі можна було уявити. В цьому і є вся заковика: майбутнє вільної торгівлі концентруватиметься навколо прагматичних регіональних угод, а не утопічно-глобальних.
- „
face="Times New Roman">size="2">Один із головних недоліків СОТ, який багато хто навпаки вважає хіба не головною його перевагою – це право вето. В теорії вето означає, що жодна із держав не може бути втягнута у сумнівну угоду. Але на практиці виявилося, що спроба досягнути згоди всіх 153-х учасників організації про скорочення торговельних бар’єрів – це те ж саме, що навчити цуценят синхронному плаванню. Завжди в лавах СОТ знаходилася держава, яка так чи інакше прагнула завадити всім іншим, висуваючи на передній план свої власні пріоритети. Наприклад, Канада постійно наполягала на тому, щоб її унікальна система управління поставками була закріплена у всіх міжнародних угодах. Натомість Франція ніколи навіть не подумає скоротити свої величезні субсидії агросектору, якщо бідніші країни не підуть на відповідні поступки ”, — пише “Newsweek”.face="Times New Roman">size="2">Єдиний вихід із цієї ситуації – це нарешті скинути із себе кайдани Світової організації торгівлі та рухатися далі. Для більшості країн це означатиме розпрощатися із обструкціоністами та успішно перейти до політики укладання регіональних угод, які згодом призведуть до утворення великих регіональних торговельних блоків. Останні включатимуть і багатих, і бідних, адже саме це сприяє отриманню найбільших вигод від торгівлі: багаті держави полюбляють користуватися дешевими матеріалами та дешевою робочою силою, а бідні дуже раді експортувати свої товари до країн із забезпеченими споживачами. Насправді ці блоки можуть бути настільки великими та різноманітними, що їм навіть не доведеться хвилюватися щодо зниження торгових бар’єрів, окрім в межах власного об’єднання. Ті держави, які погодяться понизити торговельні бар’єри якомога швидше, отримають моментальну вигоду і їхні прибутки зростатимуть дуже швидко. Особливо це вигідно для бідніших держав, адже саме вони в першу чергу пристосовуватимуться до нових технологій і створюватимуть кваліфіковану робочу силу.color="#333333">face="Times New Roman">size="2">Автор матеріалу вважає, що якщо цей сценарій втілиться в життя, то рано чи пізно прибутки окремо взятого блоку зійдуться в одну точку, а його члени все більше уподібнюватимуться одне до одного і це призведе до необхідності шукати дешеві матеріали та дешеву робочу силу поза його межами. Пошук їх в інших торговельних блоках, де прибутки відносно низькі, автоматично викличе тісну співпрацю, що призведе до утворення світової торгової системи.color="#333333">„face="Times New Roman">size="2">Сьогоднішній стан світової торгової системи однозначно далекий від ідеалу і йому доведеться із часом змінюватися. Описаний сценарій на перший погляд можеcolor="#333333">здаватисяcolor="#333333"> досcolor="#333333">итьcolor="#333333"> фантастичним, але із часом він має всі шанси перетворитися на буденнcolor="#333333">іcolor="#333333">сть і Світова організація торгівлі в цьому процесі не відіграватиме жодної ролі, якщо ця організація взагалі буде існувати” ,- резюмує видання.Читайте также по теме