День перед Хеллоуіном, або як розродилась Рада

Здійснилось! В п’ятницю 31 жовтня, українським парламентаріям вдалося застрибнути в останній вагон потягу, що вже рушив. В день прийняття рішення Міжнародним валютним фондом щодо надання Україні $16,5 млрд. допомоги, Верховна Рада нарешті ухвалила антикризовий закон. “За” проголосували 248 депутатів. Але вистраждане “дитя” так і не поставило крапку у неміцних стосунках своїх батьків. 

В ніч з 31 жовтня на 1 листопада у багатьох країнах святкують Хеллоуін – старовинне кельтське свято вигнання нечисті з дому. Українські парламентарії, мабуть, вирішили, що це знак та долучилися до його святкування. З такої нагоди деякі з них принесли до зали традиційного гарбуза та спершу було встановили його на стіл спікера, але потім, подумавши, перенесли на стіл депутата від Партії регіонів. Чи то вказували таким чином депутати, де в домі нечиста живе, чи просто хотіли вберегти колег від напасті – невідомо. Але вшановувати давні традиції завадив спікер Арсеній Яценюк:

“Я вам скажу, що в нас в приміщенні Хеллоуіна не потрібно. В нас що не кожен Божий день — Хеллоуін. Як тільки засідання — так свято”.

Незважаючи на попередні домовленості плідно попрацювати, ситуація у сесійній залі розжарювалася кожної хвилини. Бютівці та регіонали посварились вже на другій поправці. А примирилися аж тоді, коли парламент розглядав  поправку під номером… 134. Щоправда регіонал Микола Азаров все ж таки дозволив собі висловити своє “фе” та назвав антикризовий законопроект “фількіною грамотою”. 

Проконтролювати розгляд поправок до “фількіної грамоти” прийшли перший віце-прем’єр Олександр Турчинов, міністр фінансів Віктор Пинзеник, голова Національного банку Володимир Стельмах і заступник голови Секретаріату Президента Олександр Шлапак. /> Досить дивно виглядало те, що Юлія Тимошенко після двотижневого блокування роботи парламенту взагалі зняла свій варіант антикризового законопроекту, а її фракція доволі активно брала участь в обговоренні поправок. Сама ж Тимошенко заявила, що заради подолання кризи готова навіть наступити на горло власної пісні й помиритися із своїм головним опонентом — Віктором Ющенком:  

«Ми йдемо на компроміс, навіть зважаючи на певні відмінності та незгоду з президентським пакетом документів, погоджуємось з цими заходами, бо прагнемо вирішити найважливіше для країни питання – економічну кризу!» 

Втім, однопартійці Тимошенко були готові до компромісів лише до певної міри. Каменем спотикання — як і в попередні дні — стала знаменита поправка депутата від “Нашої України” Ксенії Ляпіної — відносно виділення грошей на проведення позачергових парламентських виборів. Бютівці одразу ж побігли до президії Верховної Ради аби зайнятися звичною для них справою – блокуванням.

«Хто безумці в цьому домі?», — вимагав відповіді лідер фракції БЮТ Іван Кириленко. Але його спинив спікер, який заради збереження миру вирішив оголосити перерву та — за версією Кириленка — поїхав до Президента на переговори.

Схоже, перерва пішла на користь, тож вечірнє засідання пройшло швидко та динамічно. Поправку Ляпіної все ж таки не ухвалили, а от по інших — пройшлися швидко та майже без суперечок. Врешті-решт близько восьмої години вечора Верховна Рада таки розродилась: 248 голосів “за” — й антикризовий закон нарешті прийнятий.
Що ж він передбачає? Головні заходи такі:

Максимальна компенсація власникам депозитів від Фонду гарантування вкладів збільшена в три рази й тепер складатиме 150 тис. гривень.

Термін підвищення мінімальної заробітної плати до рівня прожиткового мінімуму перенесений на 1 січня 2011 року (раніше це вже передбачалося Держбюджетом-2008).

Міністерство фінансів може брати участь у формуванні та збільшенні статутних капіталів банків. Небезкорисливо, звичайно ж, а в обмін на акції. Придбати їх Мінфін зможе за державні цінні папери або ж за гроші з держбюджету. Хоча у будь-якому разі пріоритет викупу акцій додаткових емісій банків зберігається за нинішніми власниками.

Кабінет Міністрів може використовувати кошти стабілізаційного фонду тільки під контролем парламенту.

Сільськогосподарські виробники звільнені від сплати податку на додану вартість в 2009 році. 

Змін щодо проведення дострокових виборів депутати так і не прийняли, хоча це питання досі залишається відкритим. Можливо, саме тому об’єднання необ’єднуваних таки сталось. Бо нікому з політиків не хочеться брати на себе відповідальність за наслідки не лише світової кризи, а й кризи української, яка поєднує й економічні, й фінансові, й політичні негаразди.
Після голосування парламентарії поаплодували самі собі. "Що ж, тепер у Кабінету міністрів є всі інструменти для боротьби с кризою", — константував Арсеній Яценюк і закрив засідання. 

 

Читайте также по теме