Дороге задоволення

2009 рік — чи не найважчі 365 днів для України за останнє дисятиріччя. Після подій 2004-го країна не пам’ятає більше струсів аніж за останні надцять місяців. Економічна криза, до якої влада виявилась як завжди не готова, посилилася незрозумілим обвалом на валютному ринку та кризою політичною.. Початок року “ознаменувався” газовими розборками на всю Європу, а нині боротьба за президентське крісло спонукає чиновників та законодавців до популістських дій, які можуть остаточно знищити економіку країни. 

На цьому тлі закономірно виникає запитання: а чи доцільно до цього всього звалювати на себе таку нелегку ношу, як організація фіналу чемпіонату Європи з футболу? Адже схоже, Україна чи не найменше готова до проведення заходів такого рівня ніж усі інші країни, які проводили у себе подібні заходи в останні роки. За словами голови корпорації стратегічного консалтингу “Гардарика” Костянтина Матвієнка, фінал європейських футбольних чемпіонатів країни прагнуть прийняти з двох причин: заробити грошей для розвитку національного бізнесу та підвищити престиж держави на міжнародній арені. Україні ж, на думку експерта, не вдасться ні те, ні інше. “При тому, що буде проведено “Євро-2012”, престиж України очевидно не буде підвищеним, тому що зараз ми бачимо, які величезні інфраструктурні проблеми виникають в організації цього чемпіонату. Ми спостерігаємо ці величезні корупційні проблеми, які виникають при освоєнні цих коштів. Що стосується заробітку, то є очевидним, що це лише витрати. Ці кошти ніколи не окупляться”.

Вже третій місяць триває очікування, щоб Нацбанк виділив майже 10 млрд грн на фінансування підготовки до футбольного чемпіонату. До речі, під неіснуючий, чи принаймні не оприлюдений досі, план…Але в НБУ ще у вересні заявили, що такої різниці між надходженнями та видатками у них немає. І все, на що може сподіватися уряд це 600 млн грн, які і будуть переказані до держбюджету по завершенні фінансового року…Тим часом, ухваливши один закон, Верховна Рада проштовхнула ще й другий популістський, вирішивши під час кризи підвищити соціальні стандарти, який гарант Конституції на передвиборній хвилі “хорошості” тут же підписав. Відтак, за словами економічного експерта компанії “Аструм Інвестмент Менеджент” Олексія Блінова, єдиним виходом залишається запуск друкарського верстата. “Існує дуже висока ймовірність того, що ці 10 млрд на “Євро-2012” будуть таки виділені цього року Національним банком України і підуть на фінансування поточних зобов’язань держави, зокрема за соціальними видатками. Виділення Нацбанком 10 млрд — це і є звичайнісінька емісія. Безумовно, легко прогнозованим результатом буде і прискорення інфляції, і розбалансування на валютному ринку”.

За 3 роки Україна має збудувати 3 злітно-посадкових смуги та 4 європейські аеровокзали, а також принаймні втричі збільшити кількість чотири- та п’ятизіркових готелів. Весь проект, за попередньою оцінкою експертів, коштуватиме 30 млрд доларів, інші ж підрахували що “Євро” в Україні це 12% ВВП. Хоча навіть Китай зі своєю розвиненою економікою та інфраструктурою витратив не більше семи. До всього цього додається й те, що українська влада відважно намагається профінансувати “Євро-2012” за державний кошт, а простіше кажучи за гроші пересічних українців. Тим часом міжнародний досвід свідчить, що левова частка підготовки має бути перекладена на плечі спонсорів, інвесторів та приватного бізнесу.

 

Читайте также по теме