Доступ без відповідальності

Попри існування закон у“Про інформацію” 55% інформаційних запитів до органів влади в Україні досі залишаються без відповіді. Тож новий Закон “Про доступ до публічної інформації”, прийнятий парламентом 13 січня, гарантує надання відкритої інформації всім, хто її потребує. Розпорядники інформації державні структури зобов’язуються створити належні умови для безперешкодного отримання та оприлюднення інформації у визначені законом строки.

 Відомо, що закон “Про доступ до публічної інформації” розроблявся протягом кількох років. За словами автора законопроекту, народного депутата від фракції “БЮТ-Батьківщина” Андрія Шевченка, ухвалити його вдалося за рахунок тиску громадськості. “Що змусило владу піти назустріч — лише одне: дуже послідовний, дуже креативний і вдумливий тиск журналістів і громадських організацій. Я думаю, ми дійшли до такого моменту, що всім стало ясно, що цей закон не буде ухвалений без Партії регіонів, а самій Партії регіонів стало ясно, що про цей законопроект не можна буде просто взяти й забути. Тоді саме життя змусило нас сісти й почати домовлятися про спільну редакцію. Це велика перемога громадянського суспільства”. 

Звичайно, можливість безперешкодного отримання інформації має значно полегшити роботу журналістів та сприяти демократичним процесам. Проте, якщо “копнути” глибше, з точки зору державних інтересів, ситуація перестає виглядати аж такою ідеальною. По-перше, Європа, на яку рівняються українські демократи, не має притаманної всім “пострадянським” демократіям економічної та політичної клановості, що є джерелом маніпуляцій в інформаційному просторі.
По-друге, за умов жорсткої світової конкуренції, полегшення доступу до інформації може зашкодити економічним та політичним інтересам України. За словами народного депутата від фракції комуністів Олександра Голуба, існує й ще одна проблема — зобов’язавши державні структури надавати інформацію, законодавець “забув” унормувати відповідальність ЗМІ, насамперед електронних, за розповсюдження неправдивої інформації. “Я не думаю, що на сьогоднішній день реально можна прописати і підвищити цю відповідальність. Якщо відверто казати, то все залежить від конкретної особи, конкретного журналіста або редактора або інтернет-видання, або друкованого чи іншого ЗМІ. Я не думаю, що на сьогоднішній день влада чи Верховна Рада піде на підвищення цієї відповідальності, бо це може виглядати, як наступ на свободу преси та інформації. Хоча я свідомий того, що і тут треба чітко регулювати ці питання, ми маємо досвід деяких країн Європи, де це з’ясовано і прописано”, — говорить Олександр Голуб.
При цьому, на його думку, виконання закону “Про доступ до публічної інформації” також під великим питанням. Адже у рамках адмінреформи в Україні відбуваються скорочення чиновницького апарату, тоді як для його виконання необхідно створити окремі відділи, які б займалися наданням відповідей громадянам та журналістам. Тож без доопрацювання цілої системи, впевнений Олександр Голуб, хороша ідея може бути зведена нанівець.

 

 

 

 

 

Читайте также по теме