Елла Лібанова: «Лишається сподіватись на Церкву»

Приховане безробіття, самогубства, злиденність, високий рівень злочинності та інші соціальні негаразди вже чекають на Україну — як наслідок фінансової та політичної кризи.

Про це в інтерв’ю кореспонденту ГолосUA розповіла директор Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук України Елла Лібанова. />  

Кор.: Чи зміниться рівень народжуваності в Україні через кризу?

Е.Лібанова: Щодо народжуваності, то я можу з ким завгодно тримати парі, що наступного року рівень народжуваності зменшиться. Але поки це не буде результатом кризи. А наслідком того, що 2008 рік — високосний, а як відомо, високосного року українці традиційно менше беруть шлюб. А отже наступного 2009 року менше народжуються первістки.
Проте робити якісь певні прогнози досить важко. Тому що насправді сьогоднішній розмір допомоги з народження дитини може певною мірою спонукати родини якраз саме народжувати. Але це відбуватиметься аж ніякою мірою не для того, щоб заробити. Припустимо, подружжя в принципі хоче народити дитину, то чому не зараз? З роботою скрутно, із зарплатами скрутно, а допомога все ж таки буде — це й стане головним стимулом. Тому я б не казала, що буде суттєве підвищення цього рівня, але народжувати будуть.

Кор.: Чи повертатимуться додому українці з-за кордону?

Е.Лібанова:  Це залежить від того, звідки повертатися. Ті, хто раніше поїхав до Європи і вже встиг закріпитися там, я абсолютно переконана, повертатися не будуть. Так само і з Києва ніхто з тих, хто має тут роботу, не поїде. Інша ситуація з тими, хто поїхав нещодавно і ще не встиг закріпитися, — такі люди можуть повернутися. Але їх небагато.
А от інше питання з Росією… Розумієте, виїхати в Європу — доволі складно, знайти там роботу — теж нелегко. В Росії це зробити значно простіше, тому там не так будуть цінувати робоче місце. Тому з Росії можуть повертатися.
Чесно кажучи, я не думаю, що криза ця буде настільки тривала та глибока. Левова частка наших мігрантів працює напівлегально, а це означає, що роботодавець на цьому дуже багато економить. Тому йому немає резону звільняти цих працівників.

Кор.: Чи можна прогнозувати суттєве зростання безробіття як наслідок економічної кризи?

Е.Лібанова: Кваліфікованих працівників роботодавець буде тримати скільки зможе. Адже звільняти їх не вигідно, він вже добре знає, як важко потім буде знайти працівника. Тому швидше за все, безробіття матиме латентний характер. Тобто будуть мати місце неоплачувані відпустки, перехід на скорочений робочий тиждень, урізання всіляких виплат, можливо, навіть прямої заробітної плати. Але відкритого безробіття, коли люди змушені будуть масово звертатися до центрів зайнятості, я не очікую.

Кор.: Якщо зростатиме безробіття, чи чи не буде логічним те, що паралельно з цим загостриться кримінальна ситуація?

Е.Лібанова: Так, рівень вуличної злочинності буде зростати. Це буде пов’язано із падінням рівня життя, зростанням безробіття. У зв’язку з тим, що працівникам скоротять робочий день, чи відправлять їх у відпустку, і у них буде більше вільного часу, відповідно, з’явиться потреба діти кудись надлишкову активність. Тому зростання злочинності, скоріше за все, буде мати місце. Ще однією проблемою стане збільшення випадків суїциду, безпосередньо пов’язане з цими процесами. І в цьому сенсі багато в чому може допомогти церква, тобто страх людини перед Богом за скоєні вчинки.

 

Читайте также по теме