Епідемія грипу: хто не встиг, той вже не заробить …

Інформаційна хвиля навколо епідемії грипу в Україні захлинулася, «посунута» більш важливими для суспільства проблемами. Очевидно, ця тема не є достатньо вигідною для політиків, адже проводити реформи у медицині під час виборчої кампанії практично неможливо. З часом почали з’ясовуватися факти, що примушують сумніватися у масштабах цьогорічної епідемії. Тож, виникає питання, що ж це було і кому насправді було вигідне роздмухування грипозної істерії? 

Мінохрони здоров’я разом із ВООЗ попереджає

Вітчизняні медики запевняють, що у структурі цьогорічної захворюваності на грип перше місце в Україні все-таки займав вже всім знайомий вірус A H1N1. За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, цей же збудник залишається домінуючим штамом грипу в у цілому світі. 

На даному етапі кількість захворювань на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції, що реєструється у нашій державі щодня, не перевищує звичайного рівня, притаманному другій половині зими. Керівник Українського центру грипу Олександр Гриневич повідомив що “на сьогодні ситуація по грипу в Україні стабілізувалася, тільки у чотирьох регіонах незначно перевищений епідемічний поріг”. Однак, попередив він, сезон грипу триває і ще можлива друга його хвиля на початку лютого. “Хочу підкреслити, що погіршення погодних умов може сприяти зростанню рівня захворюваності і збільшенню кількості людей, які звертатимуться за медичною допомогою. Прогнози такі, що знизиться температура і це сприятиме переохолодженням, а у результаті — збільшенню кількості захворювань на грип та ГРВІ”, — попередив він. 

За інформацією Українського центру грипу, загальна кількість людей, які перехворіли на грип та ГРВІ з початку епідемії, тобто з 29 жовтня минулого року, складає 4 мільйони 400 тисяч осіб. Наразі невідомо, з яких регіонів почнеться друга хвиля епідемії. 

Не такий страшний грип, як його малюють?

Всі ще добре пам’ятають першу хвилю епідемічної паніки. Аптеки були взяті штурмом, ліки розібрані на роки наперед, з держбюджету на боротьбу з грипом виділені понад шістсот мільйонів гривень. 

Однак, визнають самі медики, “свинячий” грип виявився не таким вже й важким. Як повідомив доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб і дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. Шупика Федір Лапій, протікання шостої фази пандемії, оголошеної Всесвітньою організацією охорони здоров’я, повністю збіглося з прогнозами фахівців ВООЗ, що і зафіксовано у відповідному звіті цієї організації. “Більшість людей, які перехворіли на грип A H1N1 у світі, не потребували госпіталізації, грип поширювався темпами, які можна порівнювати зі звичайними, лікарі та системи охорони здоров’я практично всіх країн світу впоралися з пандемією, як і було прогнозовано. Передбачалася також підвищена чутливість до вірусу A H1N1 людей молодшого віку, що підтвердилося: серед них спостерігалися вищі показники як захворюваності, так і смертності”, — сказав Ф. Лапій. 

За словами лікаря, наразі в Україні, як і у багатьох інших державах світу, діагноз “грип” встановлюється медиками без уточнення збудника, котрий з’ясовується лише за умов важкого протікання хвороби. “Я, як і мої колеги, ставлю діагноз “грип” за клінічними ознаками. За інформацією Мінохорони здоров’я, грип в Україні є і це дає мені підстави встановлювати такий діагноз. Якщо він протікає легко, немає приводу для госпіталізації або призначення антиретровірусної терапії навіть у випадку, коли це «каліфорнійський» грип”, — зазначив Федір Лапій.

А ми щеплень не боїмося…

Незважаючи на те, що минуло вже дві третини зими, в Україні не вщухає активна пропаганда вакцинації від грипу, причому медики радять прищеплюватися як від сезонного, так і від «свинячого» грипу — «хоч одночасно, у кожне плече», як висловився Олександр Гриневич. “Підкреслюю, що берегтися від грипу треба. Необхідно дотримуватися правильного харчування, правил особистої гігієни та гігієни приміщень, вживати вітаміни і, найголовніше, вакцинуватися. Це дуже важливо, сезон ще не закінчився, і можливо ще щепитися сезонною вакциною, маю надію, скоро буде і пандемічна”, — наголосив він.  

Днями в Україні повинна була отримати офіційну реєстрацію перша вакцина проти вірусу грипу A H1N1. “Закінчені клінічні дослідження однієї з вакцин. Зараз вивчається її здатність стимулювати імунітет у п’ятиста волонтерів”, — повідомив О. Гриневич. За його інформацією, йдеться про вакцину російського виробництва, але не живу, як повідомлялося раніше, а інактивовану. У Центрі імунобіологічних препаратів України зараз на реєстрації — ще три вакцини. На запитання журналістів про те, чому першою отримала реєстрацію вакцина російського виробника, фахівець відповів, що росіяни “найбільш оперативно надали зразки для її дослідження, яке має тривати 210 днів”.

Тож, можемо очікувати, що групам ризику, тобто дітям, вагітним, медикам та військовим лікарі невдовзі будуть наполегливо рекомендувати зробити щеплення від грипу. На це за кошти українського бюджету планується закупити певну, досі невизначену кількість доз і скоріше за все у того ж таки неназваного російського виробника.

Однак у цей же час великі європейські країни, такі як Франція, де замість мільйонів прищепилися лише тисячі громадян, думають, куди б збути надлишок вакцини від грипу A H1N1. Раціональні європейці швидко зметикували, що на цьому можна гарно підзаробити. 

Відомо, що у минулому році Україна не отримала від ВООЗ п’ять мільйонів безплатних доз вакцини від каліфорнійського грипу, бо не підписала зобов’язання про відмову від усіх претензій щодо можливих ускладнень. Але ВООЗ наполегливо продовжує політику допомоги державам «третього світу». Наразі організація готує до відправлення до країн з низьким і середнім рівнем доходів 190 мільйонів доз безплатної вакцини. У числі перших реципієнтів — Азербайджан, Афганістан і Монголія. 

Все це відбувається попри корупційний скандал, що розглядався на минулому тижні на засіданні Парламентської Асамблеї Ради Європи. Ця організація почала власне розслідування чи були рішення про закупку вакцин обґрунтованими. Лікар-епідеміолог Вольфганг Водарг стверджує, що епідемія «свинячого» грипу сфальсифікована, а пандемія шостого рівня була проголошена ВООЗ завдяки зміні визначення надзвичайного стану. «Контракти з фармацевтичними компаніями перетворилися на гроші, люди пройшли вакцинацію, але чи був препарат ефективний — невідомо, бо не проводилися клінічні дослідження», — наголосив він. 

Представник ВООЗ Кейджи Фукуда натомість заявив, що рішення про оголошення пандемії приймалося за участі багатьох країн світу і закликав не піддавати сумніву дії ВООЗ. Завершити публічні слухання по грипу збиралися дебатами, що повинні були пройти у ПА РЄ. Однак за їх проведення не проголосувала достатня кількість депутатів і розгляд цього питання був перенесений на найближчу сесію. Вона відбудеться лише навесні цього року, коли епідемія грипу, скоріше за все, вже буде у минулому.  

 

Читайте также по теме