Флот «на газі»: оцінки експертів

Політики і експерти по-різному оцінили домовленості України та Росії. Першою, звісно, відреагувала опозиція: народні депутати від опозиційних фракцій почали збір підписів за скликання позачергової сесії Верховної Ради. Ініціативу проявив БЮТ, а невдовзі його підтримала фракція "НУ-НС". Сесію планують на суботу. Однак віце–спікер Микола Томенко висловив побоювання, що голова парламенту Володимир Литвин не підпише розпорядження про скликання сесії. Так і сталося — той не відреагував на порив опозиції. "Це дасть нам підказку того, як змобілізуватися і не допустити у вівторок подій, які загрожують нашій державності. Наше завдання не допустити у вівторок ратифікації “пакта Медведєва-Януковича", — заявив Микола Томенко, маючи на увазі намір опозиції блокувати роботу парламенту. За попередніми даними, саме у вівторок має відбутися ратифікація угод. Її планують завершити одночасно у двох "храмах" законотворчості — Державній Думі Росії та Верховній Раді. Відповідної домовленості вже нібито досягли Борис Гризлов і Володимир Литвин. 

Сам Президент Віктор Янукович обіцяє Україні великі вигоди від угоди. За підсумками зустрічі з Дмитром Медведєвим. він видав пояснення: зниження ціни на газ дозволить Україні відновити економіку. "Нові умови дають нам, образно кажучи, десять років перепочинку для того, щоб підготувати країну до переходу на світові ціни. Ми за цей період встигнемо модернізувати нашу енергетичну систему, підготовимо ґрунт для альтернативних джерел, для диверсифікації, оживимо економіку, проведемо структурні реформи і побудуємо міцний фундамент для економічного зростання", — зазначив глава держави. Щоправда, не відповів: припустимо, через десять років матимемо альтернативне енергозабезпечення (у чому є сумніви) — а що нам робити ще понад 20 років з Чорноморським флотом?! "Результат переговорів позитивно позначиться на гаманцеві кожного громадянина нашої країни, а домовленості дозволять виконати програму, з якою я йшов на президентські вибори" — зауважив Президент. />  

Опосередковано своє своє слово про легітимність перебування Чорноморського флоту в Криму сказав і Конституційний Суд. За день до підписання угод він розглянув подання колишнього Президента Віктора Ющенка про використання існуючих військових баз для тимчасового перебування іноземних військових формувань та постановив відмовити Президентові у відкритті провадження у зв’язку з непідвідомчістю цього питання. Відтак представники нової влади вважають, що Конституційний Суд не заборонив їм продовжувати угоду. "Рішення суду достатньо чітке і зрозуміле… Таким чином, це питання з юридичної точки зору — конституційне за рішенням того ж КС", — заявив міністр закордонних справ Костянтин Грищенко. 
 

Подібно до представників влади та опозиції у своїх оцінках розійшлись провідні економісти, політологи, експерти. Так, колишній представник Президента з міжнародних енергетичних питань Богдан Соколовський вважає, що питанням Чорноморського флоту перекрили в багато разів позитиви, які були досягнуті по газу. "Наша економіка отримала більш прийнятні ціни на газ, але в цілому наслідки для української держави за результатами усього комплексу домовленостей катастрофічні і непрогнозовані." — сказав він На думку експерта об’єктивно справедлива на сьогодні ціна на газ для України — це приблизно 200-220 доларів. "Якщо уточнено буде 230 чи 234 – це абсолютно нормальна цифра. Від цього, безумовно, виграють компанія "Нафтогаз Україна", бо менше платитиме, та українська економіка, оскільки імпортний газ іде в основному в хімічну промисловість та металургію. Від цього дещо програє український бюджет, бо йтимуть менші обсяги через “Нафтогаз”, відповідно, будуть менші платежі до бюджету. "Газпром" не втрачає нічого, оскільки специфіка нової ціни полягає в тому, що він як отримував свою ціну на тисячу кубів, так і отримуватиме. На перший погляд, начебто, втрачає російський бюджет, але враховуючи інформацію про те, що ця сума буде скомпенсована із кошика оренди за перебування Чорноморського флоту, російський бюджет нічого не втрачає" — наголосив Бодан Соколовський, зауваживши, що Україна отримала не "поступки, а нормальну, коректну ринкову ціну". 
 

Дещо інша думка у директора української філії Інститут країн СНГ Володимира Корнілова. За його словами, Україна повинна зрозуміти, що рік тому вона отримала невигідний для себе контракт і тепер якимсь чином нова влада повинна була шукати вихід з цієї тупикової ситуації. "Мене особливо розчулили вчорашні заяви Юлії Тимошенко про несправедливість ціни і так далі, але вона забула один простий факт – знижки розраховують за тією формулою, яку винайшов уряд Тимошенко в переговорах з Росією. Ми пам’ятаємо, як нам підносили це як вище досягнення попереднього уряду, справедливе формулювання, обіцяли, що ціна на нафту неухильно падатиме, відповідно для нас ціна на газ в 2010 році буде мало не копійчана. Нинішній уряд повинен якимсь чином шукати вихід з цих прорахунків." — сказав він. Що ж стосується поєднання питань газу і флоту, то, на думку Володимира Корнілова, в цьому немає "нічого страшного". " Це звичайна практика в міжнародних переговорах, коли чисто економічні питання ув’язуються з чисто політичними. Чомусь нікого не дивували умови, які виставляв нам Євросоюз, укладаючи угоди про економічну співпрацю з Україною. Чомусь нікого не дивувало, що ЄС виставляв вимоги реформування українського внутрішнього законодавства. Росія і Україна дійсно пішли на взаємні поступки і взаємну вигоду. Я вважаю, що той факт, що проблема-2017 виявилася відкладеною на чверть століття – це дійсно позитив і для Росії, і для України. 
 

З цим не погоджується економіст Інституту світової політики Сергій Солодкий. На його думку, Чорноморський флот — це не питання політики, а питання національної ваги. "Чи можна пов’язувати питання економіки і політики? Економічні питання з політичними, можливо, і можна. Але Чорноморський флот – це питання національної безпеки і національних інтересів. Національна безпека є безцінною." — переконаний експерт. 
 

"Чи вигідною є харківська домовленість? Нинішньою владою наводиться багато аргументів, чому саме це рішення було необхідним. Так, уряд Юлії Тимошенко зробив помилку. Але це не виправдовує нинішню помилку. Що відбулося по Чорноморському флоту? Рішення практично приймалося таємно, без будь-яких нарад. Питання національної безпеки мало б спочатку пройти певний алгоритм ухвалення. Спочатку мали б відбутися засідання Ради нацбезпеки і оборони, консультації між урядовими експертами на рівні Міністерств закордонних справ. Все це робилося поспіхом. Фактично громадськість Росії, України та всього світу дізналася про рішення, якого ми фактично в деталях і не бачили." — сказав Сергій Солодкий. 
 

У "сумнівних вигодах" газових домленостей переконує директор енергетичних програм Центру Разумкова Михайло Гончар. "Пересічний український споживач не відчує на собі 30% знижку на російський газ, адже імпортним газом він не користується. Для населення використовується газ власного видобутку." — сказав він. Михайло Гончар нагадав, що імпортований газ іде в промисловий сектор. Але там ситуація є дуже диференційованою. "Якщо, скажімо, для металургії висока ціна на газ не є дуже серйозною проблемою, оскільки в загальній структурі кінцевої ціни металургійної продукції вартість газу становить приблизно 1/15 частину, то у хімічній галузі, де газ використовується як сировина, частка газу у вартості кінцевої продукції понад 10/15", – зазначив експерт. "Але підприємства хімічного сектору перебувають у приватних руках українських олігархів. І тому це їхня приватна справа, якщо їхні підприємства не функціонують в умовах високих цін на газ", – додав він. Загалом експерт не вважає, що угода про знижку на російський газ в обмін на продовження базування Чорноморського флоту у Криму є вигідною для України і відповідає українським національним інтересам. 
 

Про політичні наслідки попереджає і політолог Ігор Жданов. "Із підписання угоди щодо Чорноморського флоту закінчився "медовий місяць" Януковича. Я думаю, що перший очевидний наслідок — це значне підвищення температури української політики. Опозиційні сили вже заявили, що будуть спроби імпічменту, спроби блокування парламенту". 
 

Натомість політолог Вадим Карасьов вважає, що підписання договору між Україною і Росією про продовження терміну перебування Чорноморського флоту Росії у Севастополі на 25 років зумовлене "зацикленістю" нинішньої влади на економіці. "Та влада, яка бажає за будь-яку ціну знизити ціну на російський газ для українських підприємств, які є власністю олігархів, тісно пов`язаних з владою, така влада неминуче програє під час переговорів, йдучи на дуже великі поступки", — сказав він. Крім того, експерт вважає, що договір між Росії і Україною було підписано на користь Росії і власників підприємств в Україні. "Драма нинішньої влади в тому, що вона дуже зациклена на економіці, хоча, можливо, на даному етапі це й має об`єктивні підстави. Але економічний фетишизм або економіка за будь-яку ціну призводять до того, що ця економіка може залишитися без держави. Цю економіку й країну прив`яжуть до сильного геополітичного центру влади", — вважає політолог.
 

Дещо інший мотив підписання угод побачив генеральний директор Міжнародного політичної експертизи Євгеній Марченко: "Я б не говорив тут про операцію "флот в обмін на дешевий газ". Якщо навіть зроблена напередодні заява Миколи Азарова про те, що Дубина (екс-голова "Нафтогазу". – ред.) підписував чисті листи паперу на переговорах з "Газпромом" – це художнє перебільшення, з цього випливає два ключові моменти. Коли Тимошенко в 2009 році підписувала газові угоди, для неї важливо було прибрати Фірташа — спонсора Януковича з газових схем, а також отримати 11 млрд. кубометрів газу, які знаходилися в сховищах. При цьому обумовлювалося питання по флоту в контексті геополітичної підтримки на виборах. І якщо гранично "огрубити" ситуацію, то Янукович був зв’язаний цими зобов’язаннями Тимошенко. Що стосується відповідності підписаних угод Конституції України, то у мене є, як мінімум, два висновки міжнародних експертів про те, що вони не суперечать Основному Закону, оскільки положення про перебування в Україні російських баз міститься в перехідних положеннях Конституції." — зауважив він. 
 

Не всі задоволені харківськими угодами і в Росії. За 40 мільярдів доларів, які щонайменше виграє Україна в результаті отримання знижки на російський газ, Росія могла б не тільки побудувати сучасну військово-морську базу на Чорному морі, а й викупити повністю всю українську ГТС. Так вважає російський експерт, головний аналітик інвестиційної компанії «Велес Капітал» Дмитро Лютягін. Він переконаний, що Росія економічно програла внаслідок обміну газових пільг на продовження терміну перебування Чорноморського флоту в Севастополі. За словами Лютягіна, «Україна протягом 10 років буде отримувати газ зі знижкою 30 відсотків, і якщо ціна на блакитне паливо зростатиме, то вигода також збільшуватиметься». Він переконаний, що мінімальні 40 мільярдів доларів, які, за прогнозами, виграє Україна, Росія могла б сама витратити на будівництво своєї власної військової бази на Чорному морі «і ще залишилась би велика сума на інші придбання». Водночас аналітик зауважив, що «всіх деталей ми не знаємо, й не виключаємо, що в процесі реалізації цих домовленостей з’являтимуться додаткові угоди або політичні кроки України назустріч Росії».
 

Тим часом, оскаржити угоду по Чорноморському флоту можуть лише Президент Віктор Янукович і прем”єр-міністр Микола Азаров. Про це заявив голова Конституційного Суду України Андрій Стрижак. За його словами, звертатися до Конституційного Суду щодо конституційності міжнародних договорів згідно із законодавством можуть лише Президент України і Кабінет Міністрів.

 

Читайте также по теме